Oʻzbekiston – Rossiya: Sogʻliqni saqlash sohasidagi hamkorlik rivojlanmoqda
Tashrif doirasida 6 mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shodmonov delegatsiya aʼzolari bilan uchrashdi.
Muloqot chogʻida tibbiyot, sohada zamonaviy kadrlar tayyorlashdagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga doir istiqbolli loyihalar muhokama qilindi.
Mamlakatimizda tibbiyot sohasini takomillashtirishga davlat siyosati darajasida qaraladi. Soʻnggi yillarda ushbu tizimda xalqaro meʼyorlarni joriy etish, aholiga sifatli tibbiy xizmat koʻrsatish borasida tub oʻzgarishlar olib borilmoqda. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev farmoni bilan tasdiqlangan 2019-2025 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirish konsepsiyasini amalga oshirishda rossiyalik hamkorlar faol ishtirok etmoqda. Bunda oliy darajadagi tashriflar chogʻida erishilgan kelishuvlar muhim oʻrin tutadi.
Rossiya Federatsiyasi sogʻliqni saqlash vaziri Oʻzbekistonda majburiy tibbiy sugʻurta tizimini tatbiq etish, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini sifatli tibbiy xizmat bilan qamrab olishdagi tajriba va islohotlarni yuqori baholadi. Rossiya tomoni tajriba almashish, sogʻliqni saqlash sohasida kadrlar tayyorlash boʻyicha qoʻshma loyihalarni amalga oshirishda hamkorlikni yanada rivojlantirishga tayyor ekanini bildirdi.
Delegatsiya aʼzolari Respublika ixtisoslashtirilgan xirurgiya markazida boʻlib, muassasa faoliyati bilan tanishdi.
Bugungi kunda markazda yurak, jigar va boshqa aʼzolarda jarrohlik amaliyotlari oʻtkaziladi. Kardiojarrohlik boʻyicha koʻrsatilayotgan xizmatlar mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Shuningdek, mehmonlar “Akfa Medline” tibbiyot markazi misolida mamlakatimizda malakali tibbiy yordam koʻrsatish tizimini takomillashtirish, kasalliklar profilaktikasi, patronaj va skrining xizmatlarini zamonaviy darajaga koʻtarish boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlar bilan ham yaqindan tanishdi.
Shu kuni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar MahkamasidaRossiya Federatsiyasi sogʻliqni saqlash vaziri Veronika Skvorsova bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Muloqotda mamlakatlarimiz oʻrtasida tibbiyotda kadrlar malakasini oshirish boʻyicha samarali hamkorlik yoʻlga qoʻyilgani qayd etildi. Oʻzbekistonlik shifokorlarning Rossiya yetakchi tibbiy muassasalarida malaka oshirishi tashkil qilinayotgani, sohada ilgʻor texnologiyalarni qoʻllash, tashxis qoʻyish va davolash, murakkab jarrohlik amaliyotidagi tajriba almashishga qaratilgan mahorat darslari oʻtazish muntazamlik kasb etgani taʼkidlandi.
Bugungi kunda ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari va oliy taʼlim muassasalari oʻrtasidagi hamkorlik faol davom etmoqda. Kelgusi oʻquv yilidan boshlab mamlakatimizda I.M.Sechenov nomidagi Moskva davlat tibbiyot universiteti filialini ochish rejalashtirilgan. Tashkil etiladigan qoʻshma fakultetlarda bakalavriat, magistratura va klinik ordinatura taʼlim dasturlari boʻyicha kadrlar tayyorlanadi.
Tibbiyot sohasini moliyalashtirish, logistika, sogʻliqni saqlash tizimini raqamli boshqaruvga oʻtkazish, hukumat darajasida qabul qilinayotgan dasturlar ahamiyati haqida soʻz yuritildi.
Delegatsiya aʼzolari respublika ixtisoslashtirilgan ilmiy-amaliy tibbiyot markazlari, xususiy klinikalar, birlamchi tibbiy yordam muassasalari hamda tibbiyot oliy oʻquv yurtlarida ham boʻlib, ikki tomonlama hamkorlikka oid qator uchrashuv va muzokaralarda ishtirok etdi.

Узбекистан – Россия: сотрудничество в сфере здравоохранения развивается
В нашей стране пребывает делегация во главе с министром здравоохранения Российской Федерации Вероникой Скворцовой.
В рамках визита 6 марта министр здравоохранения Республики Узбекистан Алишер Шодмонов встретился с членами делегации.
На встрече обсуждены перспективные проекты по дальнейшему развитию сотрудничества и подготовке современных кадров для системы здравоохранения.
В нашей стране вопросы совершенствования сферы здравоохранения возведены в ранг государственной политики. В последние годы осуществляются коренные преобразования для внедрения международных стандартов, качественного медицинского обслуживания населения. В реализации утвержденной указом Президента Шавката Мирзиёева Концепции развития системы здравоохранения Республики Узбекистан в 2019-2025 годы активное участие принимают российские партнеры. Важную роль в этом играют договоренности, достигнутые в ходе встреч на высшем уровне.
Министр здравоохранения Российской Федерации высоко оценила опыт и реформы Узбекистана в области внедрения системы обязательного медицинского страхования, охвата социально уязвимых слоев населения качественными медицинскими услугами. Российская сторона выразила готовность наращивать сотрудничество в рамках совместных проектов для обмена опытом и подготовки кадров для сферы здравоохранения.
Члены делегации посетили Республиканский специализированный центр хирургии и ознакомились с его деятельностью.
Сегодня в этом центре проводятся операции на сердце, печени и других органах. Кардиохирургический потенциал центра произвел на гостей большое впечатление.
Также гости ознакомились на примере медицинского центра “Akfa Medline” с проводимыми в нашей стране реформами по совершенствованию системы квалифицированной медпомощи, выведению на современный уровень работы по профилактике заболеваний, служб патронажа и скрининга.
В этот же день в Кабинете Министров Республики Узбекистан состоялась встреча с министром здравоохранения Российской Федерации Вероникой Скворцовой.
На встрече отмечалось, что между нашими странами налажено плодотворное сотрудничество в сфере подготовки медицинских кадров. Организуется повышение квалификации врачей Узбекистана в ведущих медицинских учреждениях России, регулярный характер приобрел обмен опытом по применению передовых технологий, диагностике и лечению, проведению сложных хирургических операций.
Сегодня продолжается активное сотрудничество между специализированными медицинскими центрами и вузами двух стран. Со следующего учебного года планируется наладить деятельность филиала Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова. На совместных факультетах будут подготавливаться кадры по образовательным программам бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры.
В ходе беседы обсуждены вопросы финансирования медицины, логистики, перевода системы здравоохранения на цифровое управление, говорилось о значимости принимаемых на уровне правительства программ.
Члены делегации посетили также ряд республиканских специализированных научно-практических медицинских центров, частных клиник, первичных учреждений медицинской помощи и медицинских вузов, приняли участие во встречах и переговорах по расширению двустороннего сотрудничества.