O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Maxsus turdagi tovarlar eksporti va importini litsenziyalash, shuningdek, eksport kontraktlarini ro‘yxatga olish va import kontraktlarini ekspertizadan o‘tkazishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Tashqi savdo faoliyatini yanada erkinlashtirish va tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga
Mamlakatimizda iqtisodiyotni erkinlashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, tashqi savdo operatsiyalarini boshqarish mexanizmlarini takomillashtirish, eksportni rag‘batlantirish va kengaytirishga doir tizimli ishlar izchil amalga oshirilmoqda.
Joriy yil boshidan buyon tashqi savdo operatsiyalarini amalga oshirish tartib-taomillarini soddalashtirishga va eksport qiluvchi korxonalarni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltirilgan bir qator normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi.
Valyutani tartibga solish bo‘yicha bozor mexanizmlarining joriy etilishi eksport qiluvchi korxonalar real daromadlarini va ularning tashqi savdo bozorlarida raqobatbardoshligini oshirish imkonini berdi.
Shu bilan birga, xalq bilan ochiq muloqot, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan, jumladan, keng doiradagi tadbirkorlik subyektlari bilan o‘tkazilayotgan uchrashuvlar hali ham ortiqcha bo‘g‘inlar, to‘siqlar, zamonaviy talablarga javob bermaydigan va mahalliy tadbirkorlarning tashqi savdo faoliyatida ishtirok etishiga to‘sqinlik qilayotgan turli idoraviy yo‘riqnomalar va normativ hujjatlar mavjudligidan dalolat bermoqda.
Shu munosabat bilan 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida belgilangan vazifalardan kelib chiqib va to‘plangan tajriba, tadbirkorlik subyektlari turli toifalarining takliflarini va ilg‘or xalqaro tajribani o‘rganish natijalarini hisobga olgan holda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan “Maxsus turdagi tovarlar eksporti va importini litsenziyalash, shuningdek, eksport kontraktlarini ro‘yxatga olish va import kontraktlarini ekspertizadan o‘tkazishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmon va “Tashqi savdo faoliyatini yanada erkinlashtirish va tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror imzolandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmonida maxsus turdagi tovarlarni eksport va import qilish, eksport kontraktlarini ro‘yxatga olish, shuningdek, import kontraktlarini ekspertizadan o‘tkazish va tender hujjatlarini baholash tartibini yanada takomillashtirish nazarda tutilmoqda.
Xususan, eksport-import tartib-taomillarini optimallashtirish va maxsus turdagi tovarlarni eksport hamda import qilish uchun litsenziyalar berish funksiyalarini yagona organda birlashtirish maqsadida Farmonda litsenziyalash funksiyalarini O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligidan Vazirlar Mahkamasiga o‘tkazish nazarda tutilgan. Bunda zargarlik buyumlari, qimmatbaho metallardan yasalgan buyumlar, qimmatbaho toshlar hamda ulardan tayyorlangan buyumlar litsenziyalanadigan tovarlar ro‘yxatidan chiqarilgan.
Bundan tashqari, bir-birini takrorlaydigan tartib-taomillarni istisno qilish maqsadida Farmonda import shartnomalarini O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi tomonidan ekspertizadan o‘tkazishga doir amaldagi tartibni soddalashtirish hamda unga o‘zgartirishlar kiritish nazarda tutilmoqda. Jumladan, qiymati 100 ming AQSh dollaridan kam miqdordagi import kontraktlarini ekspertizadan o‘tkazish tartib-taomillari bekor qilinmoqda.
Shuningdek, tender (tanlov) savdolarini o‘tkazish davrida bir vaqtning o‘zida tender (tanlov) hujjatlarini ekspertizadan o‘tkazish yoki tender (tanlov) takliflarini baholash tartibini joriy qilgan holda, tender (tanlov) savdolari natijalari bo‘yicha tuzilgan qiymati 100 ming AQSh dollaridan ortiq bo‘lgan import kontraktlarini ham ekspertizadan o‘tkazish bekor qilinmoqda. Bunda tender (tanlov) savdolari natijalari bo‘yicha tuzilgan import kontraktlari qo‘shimcha ekspertizadan o‘tkazilmasdan hisobga qo‘yiladi.
Farmonda mamlakatimizning iqtisodiy manfaatlarini ta’minlash maqsadida Hukumat qarorlari va hukumatlararo bitimlar asosida tuzilgan, shuningdek, cheklangan ro‘yxat bo‘yicha maxsus turdagi va xomashyo tovarlarini eksport qilish kontraktlarini O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligida ro‘yxatdan o‘tkazish tartib-taomilini saqlab qolish nazarda tutilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qaroriga muvofiq eksport qiluvchi korxonalar, ularning yangi, shu jumladan, istiqbolli xorijiy savdo bozorlarini faol o‘zlashtirishi uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan bir qator chora-tadbirlar joriy etilmoqda.
Chunonchi, eksport operatsiyalar bo‘yicha muddati o‘tgan debitorlik qarzi hosil bo‘lishini hisoblash muddati uzaytirilib (60-90 kundan), hisoblashning yagona muddati belgilanmoqda, ya’ni mahsulot eksportga jo‘natilgan kundan boshlab 120 kun etib belgilanmoqda.
Bunda O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari – muassislar tomonidan chet eldagi tashkilotlariga (savdo uylari, savdo vakolatxonalari, shu’ba korxonalari, firma do‘konlari, dilerlik tarmoqlari va konsignatsiya omborlariga), shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi a’zolari tomonidan – Palataning savdo-investitsiya uylariga olib chiqib ketiladigan tovarlar bo‘yicha to‘lovlar kelib tushishining amaldagi muddatlari (180 kun) saqlab qolinadi.
Yevropa ittifoqi davlatlari, Turkiya, Xitoy va bir qator MDH mamlakatlarining (Rossiya, Qozog‘iston, Belarus) tashqi savdoni tartibga solish sohasidagi ilg‘or tajribasini o‘rganish ushbu davlatlarda tadbirkorlik subyektlari o‘z mablag‘laridan erkin, o‘z ixtiyoriga ko‘ra va cheklovlarsiz foydalanishi, eksport qilish shakllari hamda to‘lov muddatlarini tanlashi mumkinligini, shuningdek, tovarlarni tashqi savdo kontraklarini tuzmasdan eksport qilish huquqiga ega ekanligini ko‘rsatmoqda.
Shu munosabat bilan, shuningdek, “Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni normalaridan kelib chiqib, tadbirkorlik subyektlariga o‘z mablag‘larini erkin tasarruf etish bo‘yicha berilgan huquqlar inobatga olingan holda, qarorga muvofiq shunday tartib joriy etilmoqda, unga ko‘ra tovarlar, ishlar va xizmatlarni oldindan to‘lov to‘lamasdan, akkreditiv ochmasdan, bank kafolatini rasmiylashtirilmasdan va sug‘urta polisisiz xorijiy valyutada eksport qilishga ruxsat etilmoqda, yangi meva-sabzavot mahsulotlari va ayrim turdagi xomashyo tovarlari bundan mustasno.
Qarorda chegara oldi savdosini rivojlantirish va eksport tartib-taomillarini soddalashtirish maqsadida tadbirkorlik subyektlariga 2017-yil 1-dekabrdan boshlab, tovarlar (xomashyo tovarlaridan tashqari), ishlar va xizmatlarni eksport qiluvchilarning O‘zbekiston Respublikasi banklaridagi hisobraqamlariga oldindan 100 foiz to‘lov to‘langandan so‘ng eksport kontrakti tuzmasdan invoyslar asosida eksport qilish huquqi ham berilmoqda.
Bunda yangi meva-sabzavot, uzum, poliz, dukkakli mahsulotlar, shuningdek, quritilgan sabzavotlar va mevalarni eksport qilishga nisbatan qonun hujjatlariga muvofiq alohida talablar belgilanmoqda.
Shuningdek, qarorda tashqi savdo faoliyatining barcha ishtirokchilari uchun teng sharoitlar yaratish, eksportdan valyuta tushumlarining tushish muddatlari obyektiv sabablarga ko‘ra kechiktirilgan holatlarda eksport qiluvchilarga nisbatan moliyaviy sanksiyalarni asossiz qo‘llashga yo‘l qo‘ymaslik, eksport-import operatsiyalarini amalga oshirish tartib-taomillarini soddallashtirish maqsadida:
muddati o‘tgan debitorlik qarzi hosil bo‘lishiga yo‘l qo‘yilganligi uchun ham eksport qiluvchilarga ham import qiluvchilarga nisbatan javobgarlik choralarini qo‘llash bo‘yicha yagona yondashuvni qo‘llash;
bartaraf etib bo‘lmaydigan holatlar (fors-major) davrida xorijiy valyutadagi tushum tushishining muddatini ushbu davrga uzaytirish;
eksport kontrakti bo‘yicha debitorlik qarz miqdorini tovarlar, ishlar va xizmatlarni eksport qiluvchi hisobraqamiga tushgan sug‘urta qoplamasi miqdoriga kamaytirish;
O‘zbekiston Respublikasining bojxona hududiga bojxona to‘lovlari bo‘yicha imtiyozlar qo‘llangan holda olib kirilayotgan tovarlarning bojxona qiymatini tasdiqlash uchun import qiluvchilar tomonidan bojxona yuk deklaratsiyasini majburiy taqdim etish;
“vaqtincha olib kirish” bojxona rejimida bo‘lgan tovarlarni qayta eksport qilish uchun davlat bojxona xizmati organlari tomonidan ruxsatnoma berishga doir talabni bekor qilish;
mas’ul vazirliklar va idoralar tomonidan berilgan sertifikatlar va ruxsat berish tusidagi hujjatlar to‘g‘risidagi axborotlarning unifikatsiyalashtirilgan “Yagona darcha” bojxona axborot tizimiga o‘z vaqtida va to‘liq hajmda kiritilishi nazarda tutilmoqda.
Farmon va qarorning amalda bajarilishi eksport-import operatsiyalarini amalga oshirish sohasidagi mavjud to‘siqlar va cheklovlarga barham berish, eksport salohiyatini, eng avvalo, kichik biznes va xususiy tadbirkorlik korxonalarining mavjud eksport salohiyatini keng ro‘yobga chiqarish, ular tomonidan eksport qilinadigan mahsulotlar turlarini va geografiyasini kengaytirish imkonini beradi.

к Указу Президента Республики Узбекистан «О мерах по упорядочению лицензирования экспорта и импорта специфических товаров, а также регистрации экспортных и экспертизы импортных контрактов» и постановлению Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшей либерализации внешнеторговой деятельности и поддержке субъектов предпринимательства»
В стране последовательно проводится системная работа по либерализации экономики, созданию благоприятных условий для развития предпринимательства, совершенствованию механизмов регулирования внешнеторговых операций, дальнейшему стимулированию и расширению экспортных поставок.
C начала текущего года принят ряд нормативно-правовых актов, направленных на упрощение процедур осуществления внешнеторговых операций и поддержку предприятий-экспортеров.
Внедрение рыночных механизмов валютного регулирования позволило значительно повысить реальные доходы предприятий экспортеров и их конкурентоспособность на внешних рынках сбыта.
Вместе с тем открытый диалог с народом, проводимые Президентом Республики Узбекистан встречи, в том числе с широким кругом субъектов предпринимательства, свидетельствуют о все еще имеющих место излишних звеньях, преградах, различных ведомственных инструкциях и нормативных документах, не отвечающих современным требованиям и препятствующих широкому участию отечественных предпринимателей во внешнеэкономической деятельности.
В этой связи, исходя из задач, определенных в Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, с учетом накопленного опыта, предложений различных категорий субъектов предпринимательства и результатов проведенных изучений передового международного опыта, Президентом Республики Узбекистан подписаны Указ «О мерах по упорядочению лицензирования экспорта и импорта специфических товаров, а также регистрации экспортных и экспертизы импортных контрактов» и постановление «О мерах по дальнейшей либерализации внешнеторговой деятельности и поддержке субъектов предпринимательства».
Указом Президента Республики Узбекистан предусматривается дальнейшее совершенствование порядка лицензирования экспорта и импорта специфических товаров, регистрации экспортных контрактов, а также экспертизы импортных контрактов и оценки тендерной документации.
В частности, в целях оптимизации экспортно-импортных процедур и консолидации функций по выдаче лицензий на экспорт и импорт специфических товаров в едином органе, Указом предусмотрена передача функции по лицензированию от Министерства внешней торговли Кабинету Министров Республики Узбекистан. При этом, из перечня лицензируемых товаров исключены ювелирные изделия, изделия из драгоценных металлов, драгоценные камни и изделия из них.
Кроме этого, в целях исключения дублирующих процедур, Указом предусматривается упрощение и внесение изменений в действующий порядок экспертизы импортных контрактов в Государственном комитете Республики Узбекистан по инвестициям. В частности, отменяется процедура экспертизы импортных контрактов, заключенных с суммой менее 100 тысяч долларов США.
Также отменяется экспертиза импортных контрактов, с суммой более 100 тысяч долларов США и заключенных по результатам тендерных торгов, с одновременным введением порядка экспертизы тендерной (конкурсной) документации или оценки тендерных предложений в период проведения тендерных торгов. При этом постановка на учет импортных контрактов, заключенных по результатам тендерных (конкурсных) торгов, будет осуществляться без проведения их дополнительной экспертизы.
В целях обеспечения экономических интересов страны Указом предусматривается также сохранение процедуры регистрации экспортных контрактов, заключенных на основании решений Правительства и межправительственных соглашений, а также на ограниченный перечень специфических и сырьевых товаров в Министерстве внешней торговли Республики Узбекистан.
Постановлением Президента Республики Узбекистан вводится ряд мер, направленных на формирование благоприятных условий для предприятий экспортеров, активное освоение ими новых, в том числе перспективных зарубежных рынков сбыта.
В частности, увеличивается (с 60-90 дней) и устанавливается единый срок образования просроченной дебиторской задолженности по экспортным операциям – 120 дней с даты отгрузки продукции на экспорт.
При этом, действующие сроки поступления оплаты (180 дней) сохраняются по отгрузкам учредителей-резидентов Республики Узбекистан в адрес организаций за рубежом (торговых домов, торговых представительств, дочерних предприятий, фирменных магазинов, дилерских сетей и консигнационных складов), а также членов Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан – в адрес торгово-инвестиционных домов Палаты.
Изучение передового зарубежного опыта в сфере регулирования внешней торговли стран Европейского союза, Турции, Китая и ряда стран СНГ (Россия, Казахстан, Беларусь) показывает, что субъекты предпринимательства в этих странах могут свободно использовать собственные средства и по своему усмотрению, без ограничений, выбирать формы и сроки оплаты по экспортным поставкам, а также имеют право экспортировать товары без заключения внешнеторговых контрактов.
В этой связи, а также исходя из норм Закона Республики Узбекистан «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» в части предоставленных субъектам предпринимательства прав по свободному распоряжению собственными средствами, постановлением вводится порядок, в соответствии с которым разрешается осуществлять экспорт товаров, работ и услуг, за исключением свежей плодоовощной продукции и отдельных видов сырьевых товаров, за иностранную валюту без предварительной оплаты, открытия аккредитива, оформления гарантии банка и наличия страхового полиса.
В целях развития приграничной торговли и упрощения экспортных процедур постановлением также предоставляется право субъектам предпринимательства с 1 декабря 2017 года осуществлять экспорт товаров (за исключением сырьевых товаров), работ и услуг без заключения экспортного контракта, по инвойсам, после осуществления 100-процентной предварительной оплаты на счета экспортеров в банках Республики Узбекистан.
При этом в отношении экспорта свежей плодоовощной продукции, винограда, бахчевых культур, бобовых, а также сушеных овощей и фруктов устанавливаются отдельные требования в соответствии с законодательством.
В целях создания равных условий для всех участников внешнеэкономической деятельности, недопущения необоснованного применения финансовых санкций в отношении экспортеров в случаях задержки поступления валютной выручки от экспорта по объективным причинам, упрощения процедур осуществления экспортно-импортных операций постановлением предусматривается также:
применение единого подхода, в части принятия мер ответственности за допущение образования просроченной дебиторской задолженности, как в отношении экспортеров, так и импортеров;
продление срока поступления выручки в иностранной валюте на период длительности действия обстоятельств непреодолимой силы (форс-мажор);
уменьшение суммы дебиторской задолженности по экспортному контракту на сумму поступившего страхового возмещения на счет экспортера товаров, работ и услуг;
отмена требования по обязательному представлению импортерами экспортной грузовой таможенной декларации для подтверждения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Узбекистан с применением льгот по таможенным платежам;
отмена требования по выдаче разрешения органами государственной таможенной службы на реэкспорт товаров, находящихся под таможенным режимом «временный ввоз»;
своевременный и в полном объеме ввод ответственными министерствами и ведомствами информации о выданных сертификатах и документах разрешительного характера в унифицированную таможенную информационную систему «Единое окно».
Реализация Указа и постановления позволит кардинальным образом снять имеющиеся барьеры и ограничения в сфере осуществления экспортно-импортных операций, создать дополнительные благоприятные условия для реализации имеющегося значительного экспортного потенциала, прежде всего предприятий малого бизнеса и частного предпринимательства, расширения ими номенклатуры и географии экспортных поставок.