O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 27-oktabr kuni xususiylashtirilgan davlat mulki negizida xususiy mulkchilik va tadbirkorlikni rivojlantirishga qaratilgan davlat siyosatini yangi sifat darajasiga ko‘tarish, xususiylashtirilgan tadbirkorlik sub’ektlarini samarali qo‘llab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan ishlar tahliliga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat maslahatchici, Bosh vazir o‘rinbosari, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdi.
Mamlakatimizda xususiy mulk egalarining huquqlari va qonuniy manfaatlari himoyasini ta’minlashga qaratilgan mustahkam qonunchilik bazasi yaratilgan. Davlat xizmatlari ko‘rsatishning to‘g‘ridan-to‘g‘ri zamonaviy interaktiv shakllari joriy etilmoqda. Davlat organlari bilan ishbilarmonlar o‘rtasida tizimli muloqot yo‘lga qo‘yilgan. Mamlakatimiz iqtisodiyotini barqaror rivojlantirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va aholi farovonligini yuksaltirishning muhim omili sifatida kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni izchil qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ishonchli huquqiy kafolatlar tizimi yaratildi.
2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasida xususiy mulkchilik va tadbirkorlik sub’ektlarining huquqlari hamda qonuniy manfaatlarini ishonchli muhofaza qilish kafolatlarini kuchaytirish, o‘z biznesini yo‘lga qo‘yish istagini bildirgan aholi vakillariga har tomonlama ko‘mak berish bo‘yicha dolzarb vazifalar belgilangan.
Prezidentimiz viloyatlarga tashrif chog‘ida xususiylashtirilgan korxonalar egalari ishlab chiqarish quvvatlaridan samarali foydalanmayotgani, korxonalarni uzoq muddatli rivojlantirish bilan shug‘ullanmayotgani, ixtisoslashgan ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil qilmayotgani, mahsulotlar raqobatbardoshligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega zamonaviy texnologiyalar joriy etmayotganini tanqid qildi.
Mamlakatimizda xususiylashtirilgan korxonalarning moliyaviy-iqtisodiy va ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarini soliq, iqtisodiyot va statistika organlari bilan birgalikda muntazam tahlil qilib borish, faoliyat ko‘rsatmayotgan, past rentabelli va zarar ko‘rib ishlayotgan korxonalarni, bo‘sh yotgan va samarasiz foydalanilayotgan ob’ektlar hamda yer uchastkalarini aniqlash ishlari tizimli yo‘lga qo‘yilgan.
Bu borada ilgari xususiylashtirilgan qariyb 40 ming ob’ekt o‘rganilib, ularning 3 ming 900 tasi bo‘sh turgani yoki to‘liq ishlatilmayotgani aniqlangan. Ushbu ob’ektlarning 2 700 tasi faoliyatini qayta tiklash yoki ular negizida yangi ishlab chiqarish quvvatlari tashkil etish bo‘yicha loyihalar va “yo‘l xaritasi” ishlab chiqilgan.
Ushbu loyihalar doirasida 2,7 trillion so‘mlik investitsiyalar o‘zlashtirilib, 25 mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi. Bugungi kungacha 420 korxona faoliyati qayta tiklandi, yil yakunigacha yana 1 800 ob’ektda ishlab chiqarish jarayoni yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 18-apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga ko‘maklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risida”gi farmoni bu borada muhim omil bo‘lmoqda.
Yig‘ilishda davlat qo‘mitasi tomonidan bajarilgan ishlar tahlil qilinar ekan, korxonalar faoliyati samaradorligini oshirish va modernizatsiyalash, yangi ish o‘rinlari yaratish, raqobatbardosh mahsulotlar tayyorlash ko‘lamini kengaytirish, ruxsat beruvchi hujjatlarni olish, kommunikatsiya tarmoqlariga ulanish va tijorat banklaridan kredit ajratilishida ularga ko‘maklashish maqsadida xususiylashtirilgan korxonalarni rivojlantirishning “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish va joriy etish bo‘yicha qilinayotgan ishlar qoniqarsiz, deb baholandi.
Mutasaddilarga mulk egalari bilan birgalikda ishlamay turgan 1 ming 200 ob’ekt faoliyatini tiklash va rivojlantirish yuzasidan loyihalar va “yo‘l xaritasi” ishlab chiqish hamda ularni amalga oshirishni ta’minlash bo‘yicha izchil chora-tadbirlar ko‘rish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Joriy yilda 408 davlat ob’ekti xususiy mulkdorlarga sotilgan. Ularning 278 tasi 1,6 trillion so‘mlik investitsiya kiritish va 10 mingdan ortiq ish o‘rni yaratish sharti bilan “nol” qiymatida berilgan.
Bugungi kunda yana 388 davlat ob’ekti sotuvga qo‘yilgan bo‘lib, ularning 161 tasini “nol” qiymat bo‘yicha berish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda xususiylashtirilgan korxonalarning ishlab chiqarish faoliyati va moliyaviy-iqtisodiy ahvolini monitoring qilish, ularni kredit va moddiy resurslar bilan ta’minlash, mavjud muammolar va ularning sabablarini aniqlash, muhandislik ishlab chiqarish infratuzilmasini tiklash, bozor topishda tadbirkorlarga amaliy ko‘mak berish masalalariga davlat idoralari tomonidan yetarlicha e’tibor qaratilmayotgani ta’kidlandi.
Raqobat muhiti va qimmatli qog‘ozlar bozorini rivojlantirish, iste’molchilar huquqlarini muhofaza qilish, birja faoliyatini litsenziyalash, zamonaviy kadrlarni tizimli tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish, sohaga eng rivojlangan davlatlar tajribasini tatbiq etish kabi masalalar muhokama qilindi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 27 октября состоялось совещание, посвященное осуществляемой работе по поднятию на качественно новый уровень государственной политики в сфере развития частной собственности и предпринимательства на базе приватизированного государственного имущества, эффективной поддержке приватизированных субъектов предпринимательства.
В нем приняли участие Государственный советник Президента Республики Узбекистан, заместитель Премьер-министра, руководители соответствующих министерств и ведомств.
В нашей стране создана прочная законодательная база, направленная на обеспечение защиты прав и законных интересов частных собственников. Внедряются прямые современные интерактивные формы предоставления государственных услуг. Налажен системный диалог между государственными органами и предпринимателями. Созданы надежные правовые гарантии по последовательной поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства как важного фактора устойчивого развития экономики страны, создания новых рабочих мест и повышения благосостояния населения.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах намечены актуальные задачи по укреплению гарантий надежной защиты прав и законных интересов субъектов частной собственности и предпринимательства, всестороннему содействию категориям населения, намеренным наладить свой бизнес.
Президент нашей страны в ходе поездок в регионы подверг критике за неэффективное использование производственных возможностей приватизированных объектов, отсутствие системных мер по долгосрочному развитию предприятий, созданию специализированных производственных мощностей, внедрению современных технологий, имеющих важное значение в обеспечении конкурентоспособности производимой продукции.
В нашей стране налажена совместная последовательная работа налоговых органов, ведомств экономики и статистики по системному анализу финансово-экономических и производственных показателей приватизированных предприятий, выявлению бездействующих, низкорентабельных и убыточных производств, пустующих и неэффективно используемых объектов и земельных участков.
Изучена деятельность почти 40 тысяч ранее приватизированных объектов, выявлено, что 3900 из них пустуют или задействованы не полностью. Разработаны проекты и «дорожные карты» по восстановлению деятельности 2700 из этих объектов или созданию на их базе новых производственных мощностей.
В рамках данных проектов будут освоены инвестиции в размере 2,7 триллиона сумов, созданы более 25 тысяч рабочих мест. До сегодняшнего дня восстановлена деятельность 420 предприятий, до конца года вновь будет налажена работа на 1800 объектах.
В этом служит важным фактором Указ главы нашего государства «Об образовании Государственного комитета Республики Узбекистан по содействию приватизированным предприятиям и развитию конкуренции» от 18 апреля 2017 года.
На совещании проанализирована работа, выполненная вновь образованным государственным комитетом, и признаны неудовлетворительными осуществленные меры по разработке и реализации «дорожной карты», направленной на повышение эффективности деятельности и модернизацию производств, развитие приватизированных предприятий с целью содействия им в создании новых рабочих мест, расширении объемов производства конкурентоспособной продукции, получении разрешительных документов, подключении к коммуникационным сетям и выделении кредитов коммерческими банками.
Ответственным лицам поручено разработать и реализовать проекты и «дорожные карты» по восстановлению и развитию деятельности бездействующих 1200 объектов с участием их собственников.
В текущем году 408 государственных объектов проданы частным собственникам. Из них 278 переданы по нулевой стоимости с условием вложения инвестиций в 1,6 триллиона сумов и создания более 10 тысяч рабочих мест.
В настоящее время на торги выставлены еще 388 государственных объектов, из них 161 планируется предоставить по нулевой стоимости.
На совещании отмечено, что государственными органами не уделяется должного внимания вопросам мониторинга производственной деятельности и финансово-экономического положения приватизированных предприятий, обеспечения их кредитами и материальными ресурсами, выявления имеющихся проблем и их причин, оказания практического содействия предпринимателям в восстановлении инженерно-производственной инфраструктуры, поиске рынков сбыта.
Были обсуждены также вопросы развития конкурентной среды и рынка ценных бумаг, защиты прав потребителей, лицензирования биржевой деятельности, системной подготовки, переподготовки и повышения квалификации современных кадров, внедрения в сферу передового международного опыта.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев дал соответствующие поручения должностным лицам по устранению имеющихся в сфере недостатков, задачам на перспективу.