O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti "Islom hamjihatligi: O‘zbekiston va Ozarbayjon misolida" xalqaro konferensiyasi ishtirokchilari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-oktabr kuni “Islom hamjihatligi: O‘zbekiston va Ozarbayjon misolida” xalqaro konferensiyasining Kavkaz musulmonlari idorasi raisi shayxulislom Ollohshukur Poshshozoda boshchiligidagi ishtirokchilari delegatsiyasini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonlarni samimiy qutlar ekan, ushbu konferensiya tashkil qilingani va uning ishida xorijiy mamlakatlardan nufuzli delegatsiyalar ishtirok etgani jamiyatda millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni mustahkamlash, konfessiyalararo muloqotni rivojlantirishga qaratilgan xalqaro hamkorlik tobora kengayib borayotganidan dalolat ekanini alohida ta’kidladi.
Hamkorlikdagi bunday sa’y-harakatlar jahonda muqaddas islom dinining asl qadriyatlari va insonparvarlik g‘oyalarini targ‘ib etish, zamonamizning xalqaro terrorizm va ekstremizm singari tahdid va xatarlariga qarshi samarali kurashishga qaratilgani qayd etildi.
O‘zbekistonning «Jaholatga qarshi ma’rifat» – ta’lim olishning hamma uchun ochiqligini ta’minlash, savodsizlik va jaholatga barham berish kabi prinsipial yondashuvlari nufuzli xalqaro forumlarda bir necha bor bildirildi.
O‘zbekiston Prezidenti Nyu-York shahrida bo‘lib o‘tgan BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasida “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish tashabbusini ilgari surdi.
Shuni ta’kidlash joizki, bugungi kunda mamlakatimizda bu yo‘nalishda aniq maqsadga yo‘naltirilgan ishlar amalga oshirilmoqda, xalqaro hamkorlik kengaymoqda.
Xususan, buyuk ajdodlarimiz merosini o‘rganish va uni kelajak avlodlarga yetkazish maqsadida Samarqandda Imom Buxoriy nomidagi Xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Toshkentda Islom sivilizatsiyasi markazi tashkil etilmoqda.
Uchrashuvda bugungi kundagi global jarayonlar, xavfsizlik va barqarorlikka nisbatan tobora kuchayib borayotgan tahdid va xatarlar sa’y-harakatlarni birlashtirish, konfessiyalararo hamkorlik va muloqotni rivojlantirishni taqozo qilayotgani qayd etildi. Millatlararo totuvlik va diniy bag‘rikenglikni yanada mustahkamlash, ta’limni rivojlantirish va yoshlarning axloqiy tarbiyasini yuksaltirish masalalari muhokama qilindi.
Kavkaz musulmonlari idorasi raisi Ollohshukur Poshshozoda samimiy qabul uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga chuqur minnatdorlik bildirdi, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning salomi va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mehmonlar mamlakatimizda bag‘rikenglik va o‘zaro hurmat, e’tiqod erkinligini ta’minlash, dinga e’tiqod qiluvchilarning huquqlarini himoya qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan izchil ishlarga yuksak baho berdi.
Xalqaro konferensiya ishtirokchilari tinchlik, totuvlik, barqarorlik va farovonlikni ta’minlash yo‘lida O‘zbekiston Respublikasi bilan faol muloqot hamda keng ko‘lamli hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi.

Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 октября принял делегацию участников международной конференции «Исламская солидарность: на примере Узбекистана и Азербайджана» во главе с председателем Управления мусульман Кавказа Шайхом уль-исламом Аллахшукюром Пашазаде.
Глава нашего государства, тепло приветствуя гостей, особо отметил, что организация конференции и участие в ее работе представительных делегаций зарубежных стран являются еще одним свидетельством расширяющегося международного сотрудничества, нацеленного на укрепление межнационального согласия и религиозной толерантности в обществе, развитие межконфессионального диалога.
Подчеркнуто, что эти совместные усилия призваны продвигать в мире истинные ценности и подлинно гуманистические цели священного ислама, эффективно противодействовать современным вызовам и угрозам, таким как международный терроризм и экстремизм.
«Просвещение против невежества» – обеспечение всеобщего доступа к образованию, ликвидация безграмотности и невежества – эти принципиальные подходы Узбекистана были неоднократно озвучены на авторитетных международных форумах.
Президентом Узбекистана на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке была выдвинута инициатива о принятии специальной резолюции «Просвещение и религиозная толерантность».
Следует отметить, что сегодня в нашей стране ведется целенаправленная практическая работа в этом направлении, расширяется международное сотрудничество.
В частности, в целях изучения великого наследия наших предков и передачи бесценных знаний будущим поколениям в Самарканде создается Международный научно-исследовательский центр Имама Бухари, в Ташкенте – Центр исламской цивилизации.
На встрече подчеркивалось, что современные глобальные процессы, усиливающиеся вызовы и риски безопасности и стабильности обуславливают необходимость объединения усилий, развития межконфессионального сотрудничества и диалога. Обсуждены вопросы дальнейшего укрепления межнационального согласия и религиозной толерантности, развития образования и нравственного воспитания молодежи.
Председатель Управления мусульман Кавказа Аллахшукюр Пашазаде выразил глубокую благодарность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за теплый прием, а также передал искренние приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева.
Гости встречи высоко оценили проводимую в нашей стране последовательную работу по обеспечению толерантности и взаимного уважения, религиозной свободы, защите прав верующих.
Участники международной конференции заверили о готовности к продолжению активного диалога и полномасштабного сотрудничества с Республикой Узбекистан в целях обеспечения мира, согласия, стабильности и процветания.