2017-yilning 11-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasi Moskvada bo‘lib o‘tgan “ShHT – Afg‘oniston” muloqot guruhining majlisida ishtirok etdi, deya xabar berdi vazirlikning rasmiy sayti.
Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar – Hindiston, Pokiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Rossiya, Tojikiston, Xitoy va O‘zbekiston – vakillari Afg‘oniston Islom Respublikasi delegatsiyasi bilan birgalikda Afg‘oniston va uning atrofidagi vaziyat va uni tartibga solish yo‘llari to‘g‘risida fikr almashdi.
ShHT va Afg‘oniston o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ustuvor vazifalarga alohida e’tibor qaratildi deyiladi xabarda.

11 октября 2017 года делегация Министерства иностранных дел Республики Узбекистан приняла участие в заседании Контактной группы «ШОС – Афганистан», которое состоялось в г.Москве.
Представители государств-членов Шанхайской организации сотрудничества – Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана – вместе с делегацией Исламской Республики Афганистан обменялись мнениями относительно ситуации в ИРА и вокруг нее, путей афганского урегулирования.
Отдельное внимание было уделено первоочередным задачам по налаживанию взаимодействия между ШОС и Афганистаном.