Prezidentimiz Andijon viloyatiga tashrifi davomida Xo‘jaobod tumanidagi «Navigul» qo‘shma korxonasi hududida tashkil etiladigan meva-sabzavotlarni qayta ishlash, muzlatish va sotishga ixtisoslashtirilgan yirik logistika kompleksi loyihasi bilan tanishdi.
“Navigul”  O‘zbekiston – Germaniya qo‘shma korxonasida jahon bozori kon’yunkturasi talabadan kelib chiqib, mamlakatimiz eksport salohiyatini oshirish, ichki bozorni yil davomida meva-sabzavot mahsulotlari bilan ta’minlash, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash borasida salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda. Bugun bu yerda tayyorlanayotgan tomat pastasi, quritilgan bulg‘or qalampiri, baqlajon, olma, olcha, o‘rik qoqisi singari mahsulotlar nafaqat mamlakatimiz, balki xorijda ham xaridorgir.
«O‘zvinosanoat-xolding» kompaniyasi negizidagi «Toshkent vino kombinati» aksiyadorlik jamiyati va Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki bilan hamkorlikda qo‘shma korxona hududida «Fruit industries» mas’uliyati cheklangan jamiyati tashkil etish rejalashtirilgan. Yangi korxona meva-sabzavotlarni qayta ishlash, quritish, sharbat tayyorlash va eksport faoliyati bilan shug‘ullanadi. 6 gektar maydonda ko‘chat yetishtiriladigan issiqxona, 255 gektar maydonda tomchilatib sug‘oriladigan intensiv bog‘ tashkil etiladi, 615 gektar maydonda sabzavot yetishtiriladi, 7 ming tonna meva-sabzavotni saqlashga mo‘ljallangan muzlatgich quriladi.
Davlatimiz rahbari korxonaning dastlabki bosqichi – meva-sabzavotlarni quritish liniyasining ish boshlashiga bag‘ishlangan ramziy tugmani bosdi. Karam va lavlagi misolida texnologik liniyaning ish jarayonini kuzatdi. Quritilgan mahsulotlar namunalari bilan tanishdi.
Loyihaning umumiy qiymati 24 million dollar bo‘lib, shundan 14 million dollari Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki, qolgani korxona mablag‘lari hisobidan qoplanadi.
Korxonani shu yilning uchinchi choragida ishga tushirish rejalashtirilgan. Bu yerda yiliga 30 ming tonna meva-sabzavot mahsulotlari qayta ishlanadi, 1 ming 250 ish o‘rni yaratiladi.
Asaka tumanidagi «Obod turmush orzusi» fermer xo‘jaligida tashkil etiladigan meva-sabzavotlarni quritish va muzlatgich tashkil etish, «O‘zbekoziqovqatxolding» kompaniyasi va tijorat banklari hamkorligida 2017-2018-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan oziq-ovqat sohasini rivojlantirish dasturi loyihalari namoyish etildi.
Prezidentimiz mazkur loyihalarni o‘z vaqtida amalga oshirish, yangi korxonalarni malakali mutaxassislar bilan ta’minlash yuzasidan mutasaddilarga tegishli ko‘rsatmalar berdi. Yangi tashkil etilayotgan korxonalarga xomashyoni vaqtida yetkazib berish lozimligi ta’kidlandi.
Shu yerning o‘zida davlatimiz rahbariga «O‘zbekcharmpoyabzali» uyushmasi va tijorat banklari hamkorligida viloyatda 2017-2018-yillarda amalga oshirilishi rejalashtirilayotgan charmpoyabzal sohasini rivojlantirish dasturi va sohaga doir boshqa loyihalar, bozorlar infratuzilmasini yanada rivojlantirish bo‘yicha rejalashtirilayotgan chora-tadbirlar haqida ham ma’lumot berildi.
Shavkat Mirziyoyev ushbu loyihalar bilan tanishar ekan, tayyorlanadigan mahsulotlarni nafaqat ichki bozorga yetkazish, ekportga ham chiqarish choralarini ko‘rish zarurligini qayd etdi.

Президент нашей страны в ходе поездки в Андижанскую область ознакомился с проектом крупного логистического комплекса по переработке, заморозке и сбыту плодоовощной продукции, организуемого на территории совместного предприятия «Навигул» Ходжаабадского района.
Узбекско-германское совместное предприятие “Навигул” осуществляет весомую работу по обеспечению внутреннего рынка плодоовощной продукцией, ее переработке и экспорту с учетом конъюнктуры на мировом рынке. Выпускаемая предприятием продукция, в том числе томатная паста, сушеные болгарский перец, баклажаны, яблоки, вишня и персики востребованы не только на внутреннем, но и на внешнем рынке.
Входящим в систему компании «Узвиносаноатхолдинг» акционерным обществом «Тошкент вино комбинати» и Национальным банком внешнеэкономической деятельности реализуется проект по организации на территории совместного предприятия ООО «Fruit industries». Новое предприятие будет заниматься переработкой и сушкой фруктов и овощей, производством сока, экспортом продукции. Будут организованы теплица для выращивания саженцев на 6 гектарах и интенсивный сад с капельным орошением на 255 гектарах площадей. Планируется выращивать овощи на 615 гектарах площадей и построить холодильный склад для хранения 7 тысяч тонн продукции.
Глава нашего государства, нажав символическую кнопку, дал старт реализации первой стадии проекта — строительству линии по сушке плодоовощной продукции, наблюдал за полным циклом работы линии на примере сушки капусты и свеклы, осмотрел образцы сушеных продуктов.
Общая стоимость проекта составляет 24 миллиона долларов. 14 миллионов долларов выделит Национальный банк внешнеэкономической деятельности, остальная сумма будет покрыта за счет собственных средств предприятия.
Новое предприятие, введение в строй которого намечено на третий квартал текущего года, сможет перерабатывать в год 30 тысяч тонн плодоовощной продукции, здесь будет создано 1 250 рабочих мест.
Состоялись презентации проекта организации сушки плодоовощной продукции и холодильного склада в фермерском хозяйстве «Обод турмуш орзуси» Асакинского района, программы развития продовольственной сферы на 2017-2018 годы, реализуемой компанией «Узбекозиковкатхолдинг» и коммерческими банками.
Президент нашей страны дал ответственным лицам соответствующие поручения по своевременной реализации этих проектов, обеспечению новых предприятий квалифицированными специалистами. Отмечалось, что новые предприятия должны быть бесперебойно обеспечены сырьем.
Здесь же главе нашего государства были представлены программа развития кожевенно-обувного производства в области на 2017-2018 годы, реализуемая ассоциацией «Узбекчармпойабзали» и коммерческими банками, другие проекты в данной отрасли, рассказано о запланированных мероприятиях по дальнейшему развитию инфраструктуры рынков.
Знакомясь с этими проектами, Шавкат Мирзиёев отметил необходимость поставлять производимую продукцию не только на внутренний, но и на внешний рынок.