Shavkat Mirziyoyev: ilm-ma’rifatni rivojlantirsak, hech qachon kam bo‘lmaymiz
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatiga tashrifini “Bog‘i Bobur” istirohat bog‘i bilan tanishishdan boshladi.
Mazkur istirohat bog‘i Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 510-yilligi munosabati bilan foydalanishga topshirilgan. Bobur xalqaro jamoat fondi tasarrufidagi so‘lim maskan 357 gektar maydonni egallagan. Bog‘da Bobur Mirzoning ramziy qabri va haykali, “Bobur va jahon madaniyati” muzeyi barpo etilgan. Bobur hayoti va merosini o‘rganishga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy ekspeditsiya tomonidan olib kelingan noyob qo‘lyozmalar, kitoblar va tarixiy ashyolar o‘rin olgan muzey mamlakatimizdagi diqqatga sazovor maskanlardan biriga aylangan.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan istirohat bog‘ini yanada obod qilish, muzeyni ta’mirlash va faoliyatini kengaytirish rejalashtirilgan.
Har bir hududga borganda o‘sha yerning tarixini o‘rganish va tiklashga e’tibor qaratmoqdamiz. Bobur Mirzo xalqimizning buyuk farzandi. Adabiyot, ilm, ma’rifat nuqtai nazaridan u hamon yashayapti. Bu maskanni yanada obod qilib, tarbiya o‘chog‘iga aylantirish zarur. O‘zligimizni anglab, buyuk tariximizni yoshlarga tushuntirsak, ilm-ma’rifatni rivojlantirsak, hech qachon kam bo‘lmaymiz, dedi Shavkat Mirziyoyev.

Шавкат Мирзиёев: развитие науки и просветительства даст высокие результаты
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев начал поездку в Андижанскую область с ознакомления с парком культуры и отдыха «Боги Бобур».
Данный парк сдан в эксплуатацию в связи с 510-летием со дня рождения Захириддина Мухаммада Бабура. Парк, находящийся в ведении международного общественного фонда Бабура, занимает 357 гектаров площадей. В нем расположены символическое надгробие и памятник Бабуру, музей «Бабур и мировая культура». Музей, в котором выставлены редкие рукописи, книги и экспонаты, привезенные международной научной экспедицией по изучению жизни и наследия Бабура, является одним из известных достопримечательностей нашей страны.
По инициативе главы нашего государства предусмотрены дальнейшее благоустройство парка, ремонт и расширение деятельности музея.
Мы уделяем особое внимание изучению истории каждого региона нашей страны. Бабур Мирзо — великий сын нашего народа. Имя его живет в литературе, науке, просвещении. Необходимо еще более благоустроить этот парковый комплекс, превратить его в центр воспитания. Работа по повышению национального самосознания, пропаганде нашей великой истории среди молодежи, развитию науки и просветительства даст высокие результаты, отметил Шавкат Мирзиёев.