Mamlakatimiz iqtisodiyoti rivojida muhim o‘rin tutuvchi temir yo‘l tizimida amalga oshirilayotgan yangi loyihalar yuksak samaralar bermoqda. 2016-yilning dekabr oyida boshlangan Buxoro – Miskin temir yo‘l qurilishi ana shunday bunyodkorlik ishlaridan biridir.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joriy yil 10-11-mart kunlari Buxoro viloyatiga tashrifi chog‘ida ushbu loyiha bilan tanishib, qurilish ishlarini jadallashtirish bo‘yicha muhim tavsiyalar bergan edi.
Temir yo‘l qurilishi Buxoro viloyatining Buxoro tumani va Qoraqalpog‘iston Respublikasining Miskin maskanida bir paytning o‘zida boshlandi. Ishning yaxshi tashkil etilgani samarasida umumiy uzunligi 355 kilometr bo‘lgan temir yo‘l liniyasida loyihaning birinchi bosqichi muvaffaqiyatli yakunlandi.
Vatanimiz mustaqilligining 26 yillik bayrami kuni – 1-sentabrda sahro qumliklaridan o‘tgan temir yo‘l liniyasining Buxoro viloyati hududidagi 147-148-kilometrlari oralig‘ida po‘lat izlarning so‘nggi bir necha o‘n metri yotqizildi. Shu munosabat bilan tashkil etilgan tadbirda “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati mutasaddilari, ishchilar, muhandis-texnik xodimlar, soha faxriylari, jurnalistlar ishtirok etdi.
– “Boshtransloyiha” aksiyadorlik jamiyati tomonidan ishlab chiqilgan mazkur loyihaning birinchi bosqichi belgilangan muddatda amalga oshirildi, – deydi “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ yo‘l xo‘jaligi boshqarmasi boshlig‘i, O‘zbekiston Qahramoni E.Ummatov. – Qurilish davomida qariyb 22 million kub metrlik tuproq ishlari bajarildi. 121 sun’iy inshoot, 12 ko‘prik va 6 yo‘l o‘tkazgich, 5 stansiya va 5 razyezd barpo etildi. Bunyodkorlik ishlariga 2 mingga yaqin ishchi-mutaxassis, mingdan ziyod qudratli zamonaviy texnika va mexanizmlar jalb etildi. Mustaqillik yillarida barpo etilgan Sulton Uvaystog‘ – Nukus, Toshguzar – Boysun – Qumqo‘rg‘on, Angren – Pop temir yo‘l liniyalari qurilishida mamlakatimizning ulkan texnik imkoniyati bilan birga, ishchi-mutaxassislarning katta salohiyati ham namoyon bo‘lgan edi. Ana shu loyihalarda orttirilgan tajriba Buxoro – Miskin liniyasini bunyod etishda alohida ahamiyatga ega bo‘lmoqda.
Yangi liniya ustidan lokomotiv harakatlandi. Endi mazkur trassada ishchi poyezdi qatnovi yo‘lga qo‘yiladi. Hozircha bu yo‘lda yuk poyezdlari harakatlanadi. Ular yuqori tezlikda harakatlanuvchi “Afrosiyob” poyezdi qatnovini yo‘lga qo‘yish maqsadida liniyani elektrlashtirish va boshqa yordamchi inshootlar qurilishini o‘z ichiga olgan ikkinchi bosqichni amalga oshirishda butun trassa bo‘ylab zarur bo‘ladigan turli binokorlik materiallarini yetkazib beradi. Hududning yer osti tabiiy boyliklarini o‘zlashtirish, ulardan samarali foydalanish, yangi barpo etiladigan ishlab chiqarish korxonalari uchun material ta’minotini amalga oshirishga xizmat qiladi.
Shu paytga qadar Toshkent shahridan Urganchga qatnovchi poyezdlar Navoiy – Uchquduq – Miskin magistrali orqali 1064 kilometr yo‘l bosgan bo‘lsa, mazkur loyihaning ikkinchi navbati nihoyasiga yetgach, bu masofa qariyb 100 kilometrga qisqaradi. Bu vaqt, yoqilg‘i va boshqa xarajatlarni tejash imkonini beradi.
Elektrlashtiriladigan mazkur liniya ishga tushirilgach, Toshkent – Samarqand – Navoiy – Buxoro – Urganch va Miskin yo‘nalishi davomi sifatida yo‘lovchilar uzog‘ini yaqin qilish, yurtimizga xorijiy sayyohlar oqimini ko‘paytirishda muhim omil bo‘ladi.

В системе железных дорог, играющих важную роль в развитии экономики страны, реализуются новые проекты. В декабре 2016 года было начато строительство железнодорожной линии Бухара – Мискин.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Бухарскую область 10-11 марта нынешнего года ознакомился с реализацией этого проекта и дал важные рекомендации по ускорению строительства.
Встречная прокладка железнодорожного пути была одновременно начата в Бухарском районе Бухарской области и поселке Мискин в Каракалпакстане. В результате хорошей организации работы на железнодорожной линии протяженностью 355 километров успешно завершен первый этап.
В день 26-летия независимости страны – 1 сентября в пустынной зоне Бухарской области были уложены последние десятки метров стальных путей и произведена стыковка двух строящихся отрезков железнодорожного пути. В состоявшемся в связи с этим мероприятии приняли участие руководители акционерного общества “Узбекистон темир йуллари”, рабочие, инженерно-технические работники, ветераны сферы, журналисты.
– Первый этап проекта, разработанного акционерным обществом “Боштранслойиха”, реализован в намеченные сроки, – говорит начальник управления дорожного хозяйства АО “Узбекистон темир йуллари”, Герой Узбекистана Э.Умматов. – В ходе прокладки линии построены 121 искусственное сооружение, 12 мостов и 6 путепроводов, 5 станций и 5 разъездов, были задействованы около 2 тысяч рабочих и специалистов, более тысячи единиц мощной современной техники и механизмов. В годы независимости при строительстве железнодорожных линий Султан Увайстаг–Нукус, Ташгузар–Байсун–Кумкурган, Ангрен–Пап наряду с техническими возможностями страны были продемонстрированы высокая квалификация и большой потенциал наших рабочих и специалистов. Опыт, накопленный в рамках этих проектов, имеет важное значение при строительстве линии Бухара – Мискин.
По новой линии прошел локомотив. Теперь на этой трассе будет налажено движение рабочего поезда и грузовых составов. В целях налаживания движения высокоскоростного поезда “Afrosiyob” необходимо осуществить второй этап проекта – электрифицировать линию и возвести вспомогательные сооружения.
Новая железнодорожная линия будет способствовать дальнейшему освоению и эффективному использованию природных богатств территории. Кроме того, если раньше поезда из Ташкента в Ургенч шли по магистрали Навои – Учкудук – Мискин протяженностью 1064 километра, то с завершением второго этапа проекта эта дистанция сократится почти на 100 километров, что позволит экономить время, топливо и сократить другие затраты, а также увеличить поток иностранных туристов в нашу страну.