O‘zbekiston Respublikasi bilan Ukraina o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi munosabati bilan ikki davlat rahbarlari bir-birlarini qutladilar.
Ukraina Prezidenti Pyotr Poroshenkoning tabrik maktubida bunday deyiladi: “Sizni muhim sana – Ukraina va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 25-yilligi bilan samimiy muborakbod etaman”.
Pyotr Poroshenko davlatlarimiz o‘rtasidagi chorak asrlik teng huquqli munosabatlar bundan buyon ham o‘zaro hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qilishiga ishonch bildirgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning maktubida o‘tgan vaqt mobaynida mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi an’anaviy do‘stlik aloqalari o‘zaro hurmat, manfaatdorlik va anglashuv ruhida izchil rivojlangani va mustahkamlangani chuqur mamnuniyat bilan qayd etilgan.
Davlatimiz rahbari “O‘zbekiston bilan Ukraina o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik, avvalo, savdo-iqtisodiy sohadagi aloqalar xalqlarimiz farovonligi yo‘lida bundan buyon ham yanada kengayishi va mustahkamlanishiga ishonchim komil”, deb ta’kidlagan.

По случаю 25-й годовщины со дня установления дипломатических отношений между Республикой Узбекистан и Украиной главы двух государств обменялись поздравительными посланиями.
В послании Президента Украины Петра Порошенко говорится: «Сердечно поздравляю Вас со знаменательной датой – 25-летием установления дипломатических отношений между Украиной и Республикой Узбекистан».
Петр Порошенко выразил уверенность, что «четвертьвековая история равноправного взаимодействия является надежной основой для дальнейшего всестороннего развития отношений партнерства между нашими государствами».
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в своем послании с глубоким удовлетворением отметил, что «за прошедший период традиционно дружественные связи между нашими странами и народами поступательно развивались и укреплялись в духе взаимного уважения, учета интересов и понимания».
Глава Узбекистана подчеркнул:»Убежден, что узбекско-украинское взаимовыгодное сотрудничество, прежде всего в торгово-экономической сфере, будет и далее расширяться и углубляться на благо народов наших государств».