O‘zbekiston Prezidenti Xitoy rahbari bilan uchrashuv o‘tkazdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Sindao shahrida o‘tayotgan SHHT sammiti doirasida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan uchrashdi.
Si Szinpin Shavkat Mirziyoyevni Xitoyga tashrifi bilan qutlab, O‘zbekiston bilan keng ko‘lamli strategik sheriklik va ko‘p formatli hamkorlikka katta ahamiyat qaratishini ta’kidladi.
Prezidentimiz Shanxay hamkorlik tashkilotiga muvaffaqiyatli raislik va Sindao sammiti yuqori darajada tashkillashtirilgani bilan Xitoy rahbarini tabrikladi.
O‘zbekiston bilan Xitoy munosabatlari har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgan. O‘zaro manfaatli hamkorlik barcha muhim sohalarni qamrab olgan va izchil rivojlanib bormoqda. 2017-yilda ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 5 milliard dollarni tashkil etgan.
Mamlakatimizda Xitoy kapitali ishtirokida 700 dan ziyod korxona, qator kompaniyalar vakolatxonalari ochilgan. O‘zaro hamkorlikda sanoat, yuqori texnologiyalar, neft-gaz, kimyo, transport va logistika, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi kabi sohalarda ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda.
Uchrashuvda O‘zbekiston – Xitoy hamkorligining bugungi holati atroflicha tahlil qilindi. Iqtisodiyot, savdo, investitsiya, transport kommunikatsiyalari, yuqori texnologiyalar va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama etildi. Buning uchun ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish muhimligi alohida qayd etildi.
Shuningdek, Birlashgan Millatlar tashkiloti, SHHT va boshqa tashkilotlar doirasidagi hamkorlik, mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yo‘lida keng ko‘lamli strategik sheriklik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyor ekanligi qayd etildi.

Президент Шавкат Мирзиёев в рамках проходящего в Циндао Саммита ШОС встретился с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
Си Цзиньпин, поприветствовав Шавката Мирзиёева, отметил, что придает большое значение полномасштабному стратегическому партнерству и многоформатному сотрудничеству с Узбекистаном.
Глава нашего государства поздравил главу Китая с успешным председательством в Шанхайской организации сотрудничества и организованным на высоком уровне Циндаосским саммитом.
Отношения между Узбекистаном и Китаем поднялись на уровень всестороннего стратегического партнерства. Взаимовыгодное сотрудничество последовательно развивается по всем важным направлениям. В 2017 году товарооборот между нашими странами составил 5 миллиардов долларов.
В нашей стране действуют более 700 предприятий с участием китайского капитала, представительства ряда компаний. Реализуется ряд совместных проектов в таких отраслях, как промышленность, высокие технологии, нефтегазовой, химической, транспорт и логистика, текстиль, сельское хозяйство.
В ходе встречи всесторонне проанализировано текущее состояние узбекско-китайского сотрудничества. Обсуждены вопросы дальнейшего расширения взаимодействия в экономике, торговле, инвестициях, транспортных коммуникациях, высоких технологиях и других сферах. Особо отмечалась важность развития связей между регионами двух стран для дальнейшего расширения этого сотрудничества.
Вместе с тем обсуждено сотрудничество в рамках ООН, ШОС и других организаций, актуальные вопросы региональной и международной повестки.
Стороны подтвердили готовность еще более расширять и укреплять полномасштабное стратегическое партнерство и взаимовыгодное сотрудничество между Республикой Узбекистан и Китайской Народной Республикой во благо наших стран и народов.