Prezident Shavkat Mirziyoyev Pxanmunjomda koreyalararo sammit muvaffaqiyatli o‘tgani munosabati bilan Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inga tabrik yo‘lladi
Mun Chje In Janobi Oliylariga
Sizni 2018-yil 27-aprel kuni koreys xalqi tarixida tom ma’noda unutilmas voqeaga aylangan Pxanmunjom sammitining muvaffaqiyatli o‘tgani bilan samimiy qutlayman.
Ushbu uchrashuvning butun dunyo hamjamiyati diqqat markazida bo‘lgan inqilobiy natijaga Sizning qat’iy irodangiz, Koreya Respublikasi hamda Koreya Xalq Demokratik Respublikasi o‘rtasidagi munosabatlarni yaxshilash, global xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, shuningdek, mintaqada o‘zaro ishonch muhitini mustahkamlashga  qaratilgan tinchlikparvarlik siyosatini amalga oshirish yo‘lidagi tinimsiz sa’y-harakatlaringiz tufayli erishildi.
Muzokaralar samimiy va do‘stona muhitda o‘tgani, uning yakunlari bo‘yicha qabul qilingan ikki davlatni yaqinlashtirish, siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar aloqalarni rivojlantirish yuzasidan muhim kelishuvlarni ko‘zda tutuvchi tinchlik, taraqqiyot va Koreya yarim orolining birlashishi haqidagi Pxanmunjom deklaratsiyasi Koreya Respublikasi va KXDR o‘rtasidagi hamkorlikning yangi davri boshlanishiga umid va ishonch uyg‘otmoqda.
O‘zbekiston Markaziy Osiyoda yadro qurolidan holi hudud yaratish tashabbuskori sifatida Koreya yarim orolidagi denuklearizatsiya jarayonini to‘liq qo‘llab-quvvatlaydi, bu esa, shubhasiz, ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada rivojlantirish va mintaqada integratsiyani mustahkamlashga xizmat qiladi.
Sizning temir yo‘l va avtomobil qatnovini tiklash to‘g‘risidagi tashabbusingizni alohida ta’kidlashni istardim. Bu Koreya yarim orolining butun Yevroosiyo mintaqasi, xususan, Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorligini kengaytirish, uni yagona logistika tizimi va jadal savdo-iqtisodiy aloqalarga ega mintaqaga aylantirish uchun yangi istiqbollar taqdim etadi.
Muhtaram janob Prezident,
Koreya Respublikasining strategik sherigi bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi bundan buyon ham Koreya xalqining yaqinlik, Koreya yarim orolida umumiy taraqqiyot va farovonlik, barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash yo‘lidagi faol amaliy qadamlarini qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi.
Koreya xalqining bo‘linib ketgan oilalarni birlashtirish, aloqalarni tiklash haqidagi ko‘p yillik orzusi bir kun kelib albatta amalga oshadi, mintaqada esa barqaror tinchlik va farovonlikka erishiladi.
Siz, qadrdon do‘stim va aziz birodarimga mustahkam sog‘lik, Koreya sammitida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishda ulkan muvaffaqiyatlar tilayman. Zero, bu kelishuvlar mintaqada va butun dunyoda vaziyatni ijobiy tomonga o‘zgartirishga tarixiy ta’sir ko‘rsatishi shubhasiz.

господину Мун Чжэ Ину
Искренне поздравляю Вас с успешным проведением межкорейского саммита 27 апреля 2018 года в Пханмунджоме, который стал поистине историческим событием в летописи корейского народа.
Прорывные результаты этой встречи, находившейся в центре внимания всего мирового сообщества, стали возможными благодаря Вашей решительной позиции и неустанным усилиям по реализации миролюбивого курса, нацеленного на улучшение отношений между Республикой Корея и Корейской Народно-Демократической Республикой, обеспечение глобальной безопасности и стабильности, а также укрепление доверия в регионе.
Теплая и дружественная атмосфера прошедших переговоров и принятая по их итогам Пханмунджомская декларация о мире, процветании и объединении Корейского полуострова, закрепившая важнейшие договоренности о сближении двух государств, развитии политических, торгово-экономических и культурно-гуманитарных контактов, вселяют надежду и уверенность в начало новой эры партнерства между Республикой Корея и КНДР.
Узбекистан как инициатор создания в Центральной Азии зоны, свободной от ядерного оружия, полностью поддерживает процесс денуклеаризации на Корейском полуострове, что несомненно послужит дальнейшему развитию межкорейских отношений и продвижению интеграции в регионе.
Хотел бы особо отметить Вашу инициативу по восстановлению железнодорожного и автомобильного сообщения. Это откроет новые перспективы для расширения сотрудничества Корейского полуострова со странами обширного региона Евразии, в том числе Центральной Азией, его превращения в континент с единой логистической системой и интенсивными торгово-экономическими связями.
Республика Узбекистан, являясь стратегическим партнером Республики Корея, будет и далее твердо поддерживать активные практические шаги корейского народа по пути к сближению, обеспечению стабильности и безопасности на Корейском полуострове во имя всеобщего процветания и прогресса.
Убежден, что наступит тот благословенный день, когда сбудется многолетняя мечта корейского народа по объединению разделенных семей и восстановлению связей, а этот регион обретет прочный мир и благополучие.
Хочу искренне пожелать Вам, моему большому другу и дорогому брату, крепкого здоровья и больших успехов в реализации договоренностей межкорейского саммита, которые, безусловно, окажут историческое влияние на развитие ситуации в регионе и мире в целом.