Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Pokiston Islom Respublikasi Quruqlikdagi qo‘shinlar qo‘mondoni, general-leytenant Qamar Jovid Bajva boshchiligidagi delegatsiyani qabul qilgandan so‘ng ushbu mamlakatning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Irfon Yusuf Shomiy O‘zA muxbiriga intervyu berdi.
– Avvalambor, menga shunday imkoniyat yaratilgani uchun tashakkur bildiraman. Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuv g‘oyat sermazmun bo‘ldi. O‘zbekiston va Pokiston o‘rtasidagi hamkorlikni yanada yuqori cho‘qqiga olib chiqishga qaratilgan «Yo‘l xaritasi»ni belgilab oldik.
Muloqot davomida jahonda kechayotgan global jarayonlar hamda dolzarb mintaqaviy masalalar yuzasidan O‘zbekiston va Pokistonning qarashlari mushtarak ekani namoyon bo‘ldi. Uchrashuvda Afg‘onistondagi vaziyat, O‘zbekistonning ushbu yurtda tinchlik o‘rnatishga qo‘shayotgan hissasi alohida qayd etildi. Pokiston bundan bir oy oldin O‘zbekiston rahbariyati tashabbusi bilan Toshkentda o‘tkazilgan Afg‘oniston bo‘yicha xalqaro konferensiyada Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash bo‘yicha ilgari surilgan hayotiy tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlaydi.
Delegatsiyamiz O‘zbekistonda kechayotgan ulkan o‘zgarishlar, mamlakatingiz yuritayotgan ichki va tashqi siyosat, qo‘shni davlatlar bilan olib borilayotgan keng qamrovli muloqotlardan nihoyatda katta taassurot bilan qaytmoqda. Bugungi uchrashuv natijalari o‘zaro munosabatlarimizni yanada yuqori bosqichga olib chiqishiga ishonamiz. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga mamlakatlarimiz manfaatlariga xizmat qiladigan tashabbuslari, qo‘shni davlatlarda ham tinchlik va barqarorlikni mustahkamlash yo‘lida amalga oshirayotgan sa’y-harakatlarida kuch-quvvat va muvaffaqiyatlar tilab qolamiz.

После приема Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым делегации во главе с командующим Сухопутными войсками Исламской Республики Пакистан, генерал-лейтенантом Камаром Джаведом Баджвой, Чрезвычайный и Полномочный посол этой страны в Узбекистане Ирфан Юсуф Шами дал интервью корреспонденту УзА.
— Прежде всего, выражаю благодарность за предоставленную мне такую возможность. Встреча с Президентом Шавкатом Мирзиёевым была очень содержательной. Мы определили «дорожную карту», направленную на дальнейшее развитие сотрудничества между Узбекистаном и Пакистаном.
На переговорах была продемонстрирована схожесть взглядов Узбекистана и Пакистана на происходящие в мире глобальные процессы и актуальные вопросы регионального значения. На встрече особо отмечен вклад Узбекистана в установление мира в Афганистане. Пакистан поддерживает жизнетворные инициативы Президента Шавката Мирзиёева по обеспечению мира и стабильности в регионе на международной конференции по Афганистану, которая месяц назад была проведена в Ташкенте.
Наша делегация возвращается с огромными впечатлениями о происходящих в Узбекистане преобразованиях, внутренней и внешней политике вашей страны, проводимом масштабном диалоге с соседними странами. Убеждены, результаты сегодняшней встречи выведут наши взаимные отношения на качественно новый уровень. Мы благодарны Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за предложения, служащие интересам наших стран, инициативы и действия на пути укрепления мира и стабильности и в соседних странах. Желаем огромных успехов в этом благородном деле.