O‘zbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligida 26-iyul kuni Turkiya Respublikasi milliy mudofaa vaziri Nurettin Janikli rahbarligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv yakuni bo‘yicha O‘zbekiston va Turkiya Mudofaa vazirliklari harbiy-ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilarining tajriba va bilim almashishini mustahkamlash, harbiy-texnika sohasida ikki tomonlama munosabatlarni kengaytirishga qaratilgan hujjatlar imzolandi. Xususan, 2018-yilda Turkiya harbiy-o‘quv yurtlari va markazlarining tayyorlov kurslarida O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari harbiy xizmatchilarini o‘qitishni tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Turkiya delegatsiyasi a’zolari Temuriylar tarixi davlat muzeyida bo‘ldi va bu yerdagi boy ekspozitsiya bilan tanishdi. Shuningdek, mehmonlar “Shahidlar xotirasi” yodgorlik majmui va Hazrati Imom (Xastimom) majmuasini ham ziyorat qildi.

В Министерстве обороны Республики Узбекистан 26 июля состоялась встреча с делегацией во главе с министром национальной обороны Турецкой Республики Нуреттином Джаникли.
По итогам встречи был подписан пакет документов, направленных на укрепление обмена опытом и знаниями профессорско-преподавательского состава военно-образовательных учреждений министерств обороны Узбекистана и Турции, развитие двусторонних отношений в военно-технической сфере. В частности, были достигнуты договоренности об организации в 2018 году обучения военнослужащих Вооруженных Сил Республики Узбекистан на курсах подготовки в военно-учебных заведениях и центрах Турции.
Члены турецкой делегации посетили Государственный музей истории Темуридов и ознакомились с богатой экспозицией музея. Гости побывали в комплексах «Шахидлар хотираси», Хазрати Имам (Хастимом).