Benazir san’atkor xotirasiga ehtirom Xorazmda O‘zbekiston xalq artisti, “Buyuk xizmatlari uchun” ordeni sohibi Komiljon Otaniyozov tavalludining 100-yilligi keng nishonlanmoqda.
Mustaqillik yillarida milliy madaniyatimiz va san’atimizni yanada rivojlantirish, xalqaro miqyosda keng targ‘ib etish, uning bebaho namunalaridan xalqimizni bahramand qilish, ayniqsa, yosh avlodning musiqiy didini yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev 2016-yil noyabr oyida Xorazm viloyati saylovchilari bilan uchrashuvda xalqimizning ardoqli san’atkori Komiljon Otaniyozov tavalludining 100-yilligini keng nishonlash, mashhur hofiz nomi bilan ataladigan zamonaviy ijod markazi, go‘zal bog‘ tashkil etish taklifini bildirgan edi. O‘tgan vaqt davomida shu sanaga bag‘ishlab yurtimizda ko‘plab tadbirlar o‘tkazildi. Poytaxtimizda ustoz san’atkor tavalludi sanasiga bag‘ishlab adabiy-musiqiy tadbir tashkil etildi.
Ulug‘ san’atkor tug‘ilib voyaga yetgan Shovot tumanida Komiljon Otaniyozov nomidagi madaniyat va istirohat bog‘i rekonstruksiya qilinib, har tomonlama obod maskanga aylantirildi. Urganchda uning xotirasi bilan atalgan bog‘ va ijod markazi, uy-muzeyi tashkil etildi. Hofiz siymosi aks ettirilgan yodgorlik o‘rnatildi.
O‘zbek musiqa san’ati rivojiga ulkan hissa qo‘shgan benazir ovoz sohibi, Vatan, do‘stlik, mehr-oqibat va muhabbatni avj pardalarda kuylagan Komiljon Otaniyozov tavalludining 100-yilligiga bag‘ishlangan tadbir hofiz qabrini ziyorat qilishdan boshlandi.
15 (1).jpg
Ogahiy nomidagi Xorazm viloyati musiqali drama teatrida xotira kechasi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning O‘zbekiston xalq artisti Komiljon Otaniyozov tavalludining 100-yillik bayrami qatnashchilariga tabrigini Prezidentning Davlat maslahatchisi X.Sultonov o‘qib eshittirdi.
Xorazm suvora va maqomlari, xalq ashulalari va dostonlarining mohir ijrochisi Komiljon Otaniyozov asos solgan maktab yosh ijrochilar uchun o‘ziga xos mahorat maktabi bo‘lib kelayotgani alohida ta’kidlandi.
– Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan Komiljon Otaniyozov tavalludining 100-yilligi keng nishonlanayotgani butun xalqimiz, ayniqsa, san’at ixlosmandlarini behad mamnun etmoqda, – deydi O‘zbekiston xalq artisti G‘afur Eshchonov. – Shovot tumanidagi qishloqlardan birida tug‘ilib o‘sgan, o‘zining iborasi bilan aytganda, “otaliqning molini boqib”, podachi tayog‘ini o‘ziga tor qilib chala boshlagan yosh Komiljon xalqimizning ardoqli san’atkori edi. U o‘zining betakror ovozi va ijro uslubi bilan nafaqat mamlakatimiz, balki xorijiy o‘lkalarda ham san’at shaydolarini maftun etgan. Ustoz qoldirgan bebaho san’at bugun uning shogirdlari, yosh ijrochilar tomonidan munosib davom ettirib kelinmoqda.
Tadbirda badiiy jamoalar, xonandalar tomonidan K.Otaniyozov ijodiy merosidan namunalar ijro etildi. “Uch bo‘ston bulbuli” nomli spektakl, hofiz hayoti va ijodiga bag‘ishlangan videofilm namoyish etildi.

В память о выдающейся личности В Хорезме широко отмечается 100-летие со дня рождения народного артиста Узбекистана, кавалера ордена «Буюк хизматлари учун» Комилжона Отаниёзова.
В годы независимости в нашей стране уделяется особое внимание дальнейшему развитию и широкой пропаганде национальной культуры и искусства, приобщению народа к нашему бесценному наследию, музыкальному и эстетическому воспитанию молодого поколения.
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся в ноябре 2016 встрече с избирателями Хорезмской области предложил широко отметить 100-летие со дня рождения любимого нашим народом певца Комилжона Отаниёзова, создать современный творческий центр и парк имени этого известного певца-хафиза. За минувшее время в нашей стране проведено множество мероприятий, приуроченных к этой знаменательной дате. В столице состоялся литературно-музыкальный вечер в честь юбилея артиста.
В Шаватском районе, где родился выдающийся хафиз, был реконструирован и всесторонне благоустроен парк культуры и отдыха имени Комилжона Отаниёзова. В Ургенче созданы парк и творческий центр имени певца, открыт его дом-музей. Установлен его бюст.
Мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения Комилжона Отаниёзова, обладавшего уникальным певческим талантом, внесшего огромный вклад в развитие узбекского музыкального искусства, искренне воспевавшего Родину, дружбу, любовь и заботу о ближнем, началось с посещения его могилы.
15 (1).jpg
В Хорезмском областном музыкальном драматическом театре имени Огахи состоялся памятный вечер. Поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева участникам праздничного мероприятия по случаю 100-летия со дня рождения народного артиста Узбекистана Комилжона Отаниёзова зачитал Государственный советник Президента Х.Султанов.
На мероприятии особо отмечалось, что школа, основанная мастером исполнения хорезмских сувор и макомов, народных песен и поэм Комилжоном Отаниёзовым, вдохновила и окрылила многих молодых артистов.
— Широкое празднование по инициативе главы нашего государства 100-летия со дня рождения Комилжона Отаниёзова очень радует весь наш народ, особенно поклонников искусства, — говорит народный артист Узбекистана Гафур Эшчонов. — Комилжон, родившийся в одном из сел Шаватского района, стал близким сердцу нашего народа артистом. Своим неповторимым голосом и манерой исполнения он очаровал любителей искусства не только в нашей стране, но и за рубежом. Сегодня бесценное наследие мастера достойно развивается его учениками, молодыми исполнителями.
На мероприятии художественные коллективы и солисты исполнили произведения из творческого наследия К.Отаниёзова. Были представлены спектакль «Уч бўстон булбули» («Соловей трех садов»), видеофильм о жизни и творчестве хафиза.