Bugun mamlakatimiz kuchli fuqarolik jamiyati va jadal rivojlanayotgan bozor iqtisodiyotiga asoslangan, erkin va demokratik davlat qurish bo‘yicha yangi tarixiy bosqichga qadam qo‘ymoqda. Bunda dunyoning barcha davlatlari bilan do‘stlik, mustahkam ishonchga asoslangan samarali hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-fevral kuni qator xorijiy davlatlar elchilaridan ishonch yorliqlarini qabul qilib oldi. Tantanali marosim doirasida elchilar o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.
Gyunter Overfeld, Germaniya Federativ Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi:
– Mamlakatingizga kelganimga besh oy bo‘ldi. Shu vaqt mobaynida O‘zbekistonning ko‘plab viloyatlarida bo‘ldim. Chet ellik investorlar uchun yaratilgan imkoniyat va sharoitlar, ularning davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi meni hayratga soldi. O‘zbekiston bilan Germaniya o‘rtasida azaldan do‘stlik va hamkorlik aloqalari mavjud. Bundan keyin ham mavjud imkoniyatlardan unumli foydalanib, yangi tarmoqlarni yo‘lga qo‘ymoqchimiz.
Ayni paytda to‘qimachilik va qurilish materiallari sohasida aloqalar jadal rivojlanmoqda. O‘zbekistondagi faoliyatim davomida madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirishga ham katta e’tibor qaratmoqchiman. Ayni paytda Germaniyada o‘qish istagida bo‘lgan talabalarni tanlab olish jarayoni davom etmoqda. Ular Germaniyaning nufuzli oliy o‘quv yurtlarida tahsil olish imkoniga ega bo‘ladi.
Szyan Yan xonim, Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi:
– Prezident Shavkat Mirziyoyevga ishonch yorlig‘i topshirish men uchun katta sharafdir. O‘zbekiston bilan Xitoy o‘rtasidagi hamkorlik keng miqyos kasb etib, strategik sheriklik aloqalari yuksak darajaga ko‘tarilmoqda. Siyosat, iqtisodiyot, savdo, sanoat, moliya, qurilish, ilm-fan, ta’lim, madaniyat sohalarida keng ko‘lamli hamkorlik izchil rivojlanmoqda. Xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar Buyuk ipak yo‘li tarixi bilan chambarchas bog‘langan. Milliy qadriyat va an’analarimiz jahon madaniyati rivojida alohida o‘rin tutadi. Davlat rahbarlari o‘rtasidagi muntazam muloqotlar mamlakatlarimizning ShHT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorligiga ham yangi ruh bag‘ishlamoqda.
Yan Bori, Slovakiya Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi:
– O‘zbekiston so‘nggi yillarda jadal rivojlanayotgan davlatlar qatoriga kirdi. Dunyoning barcha davlatlari qatori Slovakiya bilan ham aloqalar yuksak bosqichga ko‘tarilmoqda. Iqtisodiy sohada yangi yo‘nalishlar yaratish bo‘yicha oldimizda katta vazifalar turibdi. Barcha sohalar qatori madaniy aloqalarni rivojlantirishga ham e’tiborni kuchaytirmoqchimiz.
Yurtingizda sayyohlik salohiyati yuksalgani hamda madaniy meros yodgorliklarini asrab-avaylash, ularni tiklash va ta’mirlash ishlariga davlat tomonidan qaratilayotgan e’tibor alohida tahsinga loyiq.
Eduard Shapira, Isroil Davlatining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi:
– Isroil bilan O‘zbekiston o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va boshqa sohalardagi hamkorlikni mustahkamlash va rivojlantirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor. Bugun Prezident Shavkat Mirziyoyev bilan uchrashuvda bu fikr yana bir bor ta’kidlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2018-yil O‘zbekistonda Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalar yili, deb e’lon qilingani islohotlarga yangi sur’at, mamlakatlarimizning ushbu yo‘nalishdagi aloqalariga yanada rivoj bag‘ishlaydi, deb o‘ylayman.
Irfon Yusuf Shomiy, Pokiston Islom Respublikasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi:
– Mamlakatlarimizni nafaqat savdo-iqtisodiy, ijtimoiy-madaniy, balki ko‘p asrlik tarixiy aloqalar birlashtirib turadi. Pokistonda O‘zbekistonni qadimiy sivilizatsiya beshiklaridan biri, Imom Buxoriy, Amir Temur, Zahiriddin Bobur kabi shavkatli farzandlari insoniyat madaniy-ma’rifiy taraqqiyotiga ulkan hissa qo‘shgan yurt sifatida bilishadi.
Bugungi kunda mamlakatlarimiz BMT, ShHT kabi xalqaro tashkilotlar doirasida yaqindan hamkorlik qilib kelmoqda. Siyosiy, iqtisodiy, harbiy, madaniy-gumanitar sohalardagi munosabatlar xalqlarimizning tub manfaatlariga xizmat qilmoqda.
Olive Shav, Shveytsariya Konfederatsiyasining O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi:
– Avvalo, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga samimiy qabul uchun chuqur minnatdorlik bildiraman. 25 yil davomida Shveytsariya bilan O‘zbekistonning ikki tomonlama hamkorligi samarali rivojlanib keldi. O‘zbekistonda diplomatik missiyamni boshlaganimga 8 oy bo‘ldi. Shu vaqt oralig‘ida mamlakatingiz hayotida yangi davr boshlanganiga guvoh bo‘ldim. Shveytsariyaning O‘zbekistondagi vakili sifatida mamlakatlarimizning o‘zaro hamkorligini yanada yuqori bosqichga ko‘tarish, jumladan, yurtingizga shveytsariyalik sayyohlar oqimini ko‘paytirish niyatidaman.
Mixails Popkovs, Latviya Respublikasining Favqulodda va muxtor elchisi:
– O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatlarimizning ikki tomonlama hamkorligiga yuksak baho berganidan g‘oyat quvonchdaman. Darhaqiqat, Latviya – O‘zbekiston muloqoti tarixan qisqa davrda davlatlarimiz o‘rtasidagi mustahkam do‘stlikka, o‘zaro anglashuv va ishonchga asoslangan sheriklikka aylandi. Bugun hamkorlikning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha munosabatlar jadal rivojlanib bormoqda, turli sohalarga oid shartnoma va bitimlar hayotga joriy etilmoqda.
Qabul chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasida farmatsevtika, axborot texnologiyalari, yashil texnologiyalar, energetika, ta’lim sohalaridagi hamkorlikni mustahkamlash, ma’muriy islohotlar o‘tkazish hamda fuqarolik jamiyatini rivojlantirishda tajriba almashish kabi masalalar yuzasidan fikr almashildi.

Сегодня наша страна вступает в новый исторический этап построения свободного и демократического государства с сильным гражданским обществом и динамично развивающейся рыночной экономикой. В этом процессе со всеми странами мира устанавливается плодотворное сотрудничество, основанное на дружбе и доверии.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 февраля принял верительные грамоты послов иностранных государств. В ходе торжественной церемонии послы поделились своими мнениями.
Гюнтер Оверфельд, Чрезвычайный и Полномочный посол Федеративной Республики Германия в Узбекистане:
– Прошло уже пять месяцев как я прибыл в вашу страну. За это время побывал во многих областях Узбекистана. На меня произвели впечатление созданные возможности и условия для иностранных инвесторов, оказываемая им государством поддержка. Между Узбекистаном и Германией издавна поддерживаются дружеские отношения. Эффективно воспользовавшись имеющимися возможностями, намерены открыть новые направления партнерства.
В настоящее время активно развиваются связи в сфере текстильной промышленности и индустрии строительных материалов. В ходе своей миссии в Узбекистане я уделю большое внимание и развитию культурно-гуманитарного сотрудничества. Сейчас продолжается отбор студентов, желающих учиться в Германии. Они смогут получить образование в престижных вузах моей страны.
Цзян Янь, Чрезвычайный и Полномочный посол Китайской Народной Республики в Узбекистане:
– Для меня было большой честью вручить верительную грамоту Президенту Шавкату Мирзиёеву. Сотрудничество между Узбекистаном и Китаем приобрело широкие масштабы, стратегическое партнерство выходит на более высокий уровень. Последовательно развивается сотрудничество в политике, экономике, торговле, промышленности, финансах, строительстве, науке, образовании и культуре. Наши народы неразрывно связаны историей Великого шелкового пути. Наши национальные ценности и традиции занимают особое место в развитии мировой культуры. Регулярный диалог глав двух государств насыщает новым содержанием наше сотрудничество в рамках ШОС и других международных организаций.
Ян Бори, Чрезвычайный и Полномочный посол Словацкой Республики в Узбекистане:
– В последние годы Узбекистан вошел в число стран, развивающихся высокими темпами. На новый уровень поднимаются отношения со всеми странами мира, в том числе и Словакией. Перед нами стоят большие задачи по определению новых направлений экономического сотрудничества. Мы также усилим внимание к развитию культурных связей.
Стоит отдать должное росту туристического потенциала вашей страны, уделяемому государством вниманию сохранению и реставрации памятников культурного наследия.
Эдуард Шапира, Чрезвычайный и Полномочный посол Государства Израиль в Узбекистане:
– Наши страны одинаково заинтересованы в укреплении и развитии сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной и других сферах. Это в очередной раз было подтверждено и на сегодняшней встрече с Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
Думаю, что объявление Президентом Шавкатом Мирзиёевым 2018 года в Узбекистане Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий придало новый импульс реформам и послужит дальнейшему развитию нашего сотрудничества в этих направлениях.
Ирфан Юсуф Шами, Чрезвычайный и Полномочный посол Исламской Республики Пакистан в Узбекистане:
– Наши страны связывают не только торгово-экономические, культурно-гуманитарные, но и многовековые исторические связи. В Пакистане Узбекистан воспринимают как одну из древних колыбелей цивилизации, которая взрастила таких великих личностей, как Имам Бухари, Амир Темур, Захириддин Бабур и других, внесших колоссальный вклад в культуру и просвещение человечества.
Сегодня наши страны тесно сотрудничают в рамках ООН, ШОС и других международных организаций. Отношения в политической, экономической, военной, культурно-гуманитарной сферах отвечают коренным интересам наших народов.
Оливье Шав, Чрезвычайный и Полномочный посол Швейцарской Конфедерации в Узбекистане:
– Прежде всего, выражаю искреннюю признательность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за теплый прием. Вот уже более 25 лет двустороннее сотрудничество Швейцарии и Узбекистана плодотворно развивается. С начала моей дипломатической миссии в Узбекистане прошло 8 месяцев. За это время я стал свидетелем начала нового этапа в жизни вашей страны. Как представитель Швейцарии в Узбекистане постараюсь вывести наше сотрудничество на более высокий уровень, в частности, увеличить поток швейцарских туристов в вашу страну.
Михаилс Попковс, Чрезвычайный и Полномочный посол Латвийской Республики в Узбекистане:
– Очень рад, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев высоко оценил сотрудничество между нашими странами. Действительно, за исторически короткий срок латвийско-узбекский диалог способствовал развитию прочной дружбы, партнерства, основанного на взаимопонимании и доверии. Сегодня отношения динамично развиваются по всем направлениям сотрудничества, реализуется множество договоров и соглашений.
В ходе приема состоялся обмен мнениями по укреплению сотрудничества в сферах фармацевтики, информационных технологий, «зеленых» технологий, энергетики, образования, обмену опытом в области административных реформ и развития гражданского общества.