Qoraqalpog‘istonlik kollej o‘quvchilari eskirgan avtomobil shinalarini qayta ishlash orqali yoqilg‘i olish, qashqadaryolik yoshlar sayyohlar uchun esdalik sovg‘alari tayyorlash, poytaxtlik o‘quvchilar “Kovorking” markazida kitob mutolaasini tashkil etish g‘oyalarini taklif etdi.
O‘rta maxsus, kasb-hunar ta’limi markazi, Savdo-sanoat palatasi, Savdo va sanoat bo‘yicha O‘zbekiston – Buyuk Britaniya kengashi hamda mazkur mamlakat elchixonasi hamkorligida tashkil etilgan “Eng yaxshi innovatsion fikr – 2018” tanlovining yakuniy bosqichi ana shunday innovatsion g‘oya va ishlanmalarga boy bo‘ldi.
Mamlakatimizda jamiyat hayotining barcha jabhalarida innovatsion g‘oyalarni keng joriy etish, ishlab chiqarish va mehnat unumdorligini oshirishda samarali yechimlarni amaliyotga tatbiq qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda. “Elektron hukumat” tizimi takomillashtirilayotgani, iqtisodiyot va sanoatda, shuningdek, ijtimoiy sohada axborot texnologiyalarining o‘rni ortib borayotgani bu fikrga tasdiq bo‘la oladi.
2018-yilning Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili deb nomlanishi innovatsion yondashuvlarni hayotga tatbiq etishda yangi davrni boshlab berdi.
“Eng yaxshi innovatsion fikr” tanlovi iqtisodiyot tarmoqlariga innovatsion takliflarni joriy etish maqsadida izlanayotgan ko‘plab ixtirochi yoshlarni birlashtiryapti. Tanlovning bu galgi mamlakat bosqichida 14 jamoa o‘zaro bahs olib bordi. Hakamlar hay’atining xulosasiga ko‘ra, Samarqand yengil sanoat va iqtisodiyot kasb-hunar kolleji yoshlari maqsadli biznes g‘oyasiga ega jamoa sifatida birinchi o‘ringa loyiq topilib, o‘z g‘oyalarini amalga oshirish uchun boshlang‘ich sarmoya sifatida 5 million so‘m pul mukofoti bilan taqdirlandi. Qoraqalpog‘istonlik yoshlar ikkinchi, xorazmlik yosh ixtirochilar uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi.
– Jamoamiz turizm va sog‘liqni saqlash sohalarida “QR” kodlari imkoniyatlaridan foydalanishga oid loyiha bilan ishtirok etdi, – dedi Samarqand yengil sanoat va iqtisodiyot kasb-hunar kolleji o‘quvchisi M.Vafoyeva. – Biz taqdim etgan ishlanma yordamida sayyohlar tarixiy obidalar haqida ma’lumot, shifokorlar esa shoshilinch hollarda bemorning kasallik tarixi, qon guruhi haqida tezkor xabar olishi mumkin. Loyiha onlayn va oflayn rejimda birdek ishlashi uning ommaviyligini oshiradi. Maqsadimiz mamlakatimizda turizm sohasi imkoniyatlarini kengaytirish va samaradorligini yanada oshirishga hissa qo‘shishdir.

Учащиеся из Каракалпакстана предложили получать топливо посредством переработки старых автомобильных шин, молодежь Кашкадарьинской области выступила с инициативой об изготовлении сувениров для туристов, учащиеся столицы – об организации центра «Коворкинг”.
Подобными идеями и разработками был насыщен заключительный этап конкурса “Лучшее инновационное мышление — 2018”, организованного Центром среднего специального, профессионального образования, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, Узбекско-британским советом по торговле и промышленности, а также посольством Великобритании в нашей стране.
В нашей стране особое внимание уделяется широкому внедрению инновационных идей во все сферы жизни, передовых решений для повышения эффективности труда и производства. Совершенствуется система “Электронное правительство”, повышается роль информационных технологий в экономике и промышленности, социальной сфере.
Объявление 2018 года Годом поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий открыло новый этап этой работы.
Конкурс “Лучшее инновационное мышление” объединил множество оригинально мыслящих юношей и девушек, ведущих изыскания с целью внедрения инновационных идей в отрасли экономики. На республиканском этапе конкурса нынешнего года состязались 14 команд. Согласно решению жюри первое место заняла молодежь Самаркандского профессионального колледжа легкой промышленности и экономики. Она получила 5 миллионов сумов в качестве начального капитала для реализации своих идей. Каракалпакская молодежь заняла второе место, хорезмская команда – третье.
— Наша команда приняла участие в конкурсе с проектом использования QR-кодов в сфере туризма и здравоохранения, — говорит учащаяся Самаркандского профессионального колледжа легкой промышленности и экономики М.Вафоева. — Наша разработка поможет туристам, просканировав код, быстро получить информацию об исторических памятниках, а врачам — об истории болезни, группе крови больного. Проект работает как в режиме онлайн, так и в офлайн, что повышает его популярность.