Buxoroda turizmni yanada rivojlantirish konsepsiyasi bilan tanishuv
2018-yilda viloyatda turizmni yanada rivojlantirish konsepsiyasiga muvofiq 61 loyihani hayotga tatbiq etish ko‘zda tutilgan. Jumladan, 32 mehmonxona, 12 motel, 10 istirohat bog‘i barpo etilib, “Buxoro Palas”, “Varaxsha” va “Zarafshon” mehmonxonalari rekonstruksiya qilinadi. Bundan tashqari, turizm bo‘yicha xalqaro va milliy tashkilotlar bilan hamkorlikni kengaytirish, restoranlar qurish, sayyohlarga xizmat ko‘rsatuvchi transport vositalari xarid qilish, madaniy meros ob’ektlarini tadbirkorlarga ijaraga berish, havo sharida sayohatni tashkil qilish, G‘ijduvon, Shofirkon, Vobkent va Jondor tumanlarida qishloq turizmini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Ushbu loyihalar natijasida viloyatga kelayotgan xorijiy va mahalliy sayyohlar oqimini sezilarli darajada ko‘paytirishga erishish mumkin. Tarmoqda xizmatlar eksporti hajmi ortib, ko‘plab yangi ish o‘rinlari tashkil etiladi.
27e9f807-2c11-872a-7865-b7ae3ca8fc68.jpg
Davlatimiz rahbari viloyatga o‘tgan yilgi tashrifi chog‘ida Buxoro shahrining sayyohlik infratuzilmasini yanada rivojlantirish maqsadida uning tarixiy qismida hunarmandlar mavzesi qurish, Haqiqat va Xo‘ja Nurobod ko‘chalarini kengaytirib saylgohga aylantirish, Poyi Kalon va Mir Arab madrasalarini qayta ta’mirlash bo‘yicha topshiriqlar bergan edi.
Shunga muvofiq Haqiqat ko‘chasi kengaytirilib, 1,5 metr qalinlikdagi tuproq qatlami olib tashlandi, tarixiy obidalar atrofi ochildi. Yo‘l atrofida birinchi qavatida do‘kon va ustaxonalar bo‘lgan, ikkinchi qavatida hunarmandlar oilalari yashaydigan uylar qurishga kirishildi. Natijada ko‘cha shaharning tarixiy qismiga monand saylgohga aylanib bormoqda. Viloyatga kelayotgan sayyohlar bu yerga ham tashrif buyurib, usta-hunarmandlarning ish jarayoni bilan tanishmoqda, ipak gilamlar, kashtalar, zarbof to‘nlar, turli kiyim-kechak, uy-ro‘zg‘or buyumlari, suvenirlar xarid qilib, Buxoroning qadimiy dovrug‘ini dunyoga yoyishga munosib hissa qo‘shmoqda.
2018-yilda Poyi Kalon majmuasidagi tarixiy obidalarni ta’mirdan chiqarish bo‘yicha loyihalar ishlab chiqildi. Bundan tashqari, Xo‘ja Nurobod ko‘chasida joylashgan Abdulazizxon va Ulug‘bek madrasalarida ta’mirlash va tiklash ishlari amalga oshiriladi. Ark qo‘rg‘oni majmuasi atrofi obodonlashtirilib, uning ichkarisidagi bino va inshootlar ta’mirlanadi. Mir Arab madrasasi binosini qurish va qayta tiklash ishlari olib boriladi. Shu ko‘chada hunarmandlar rastasi quriladi.
7263bae3-977d-4ddc-8e6d-16bc3fdc1bc1.jpg
Shavkat Mirziyoyev eski shahar qismining turizm infratuzilmasini rivojlantirish dasturlari bilan tanishar ekan, ushbu hudud tom ma’noda Buxoroning yuragi bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Davlatimiz rahbariga shaharning tarixiy qismidagi madaniy meros ob’ektlarini ta’mirlash va tiklash, ulardan samarali foydalanish, tarixiy obidalarni qamrab olgan Buxoro shahar kichik halqa yo‘li hamda piyodalar yo‘laklari qurish, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlarini rekostruksiya qilish, “O‘zmilliybank” tomonidan mamlakatimizda zamonaviy kinoteatrlar tarmog‘ini barpo etish loyihalari haqida ma’lumot berildi.
Prezident har bir loyiha yuzasidan o‘z taklif va tavsiyalarini berdi. Mir Arab madrasasi bino va inshootlari, turistlarga xizmat ko‘rsatuvchi avtoulovlar, infratuzilma ob’ektlarini ko‘zdan kechirdi.

Представлена концепция дальнейшего развития туризма в Бухаре
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проводимой работой в рамках концепции дальнейшего развития туризма в исторической части Бухары.
Этот город обладает огромным туристическим потенциалом благодаря своим историческим памятникам, передающимся из поколения в поколение традициям национального ремесленничества.
bd5a7f43-d3b8-022a-2fce-7ab245d85341.jpg
Концепция дальнейшего развития туризма в области предусматривает реализацию 61 проекта в 2018 году. В частности, будут построены 32 гостиницы, 12 мотелей, 10 парков, реконструированы гостиницы “Бухоро Палас”, “Варахша” и “Зарафшон”. Кроме того, намечено расширить сотрудничество с международными и отечественными организации в сфере туризма, закупить транспорт для обслуживания туристов, предоставить объекты культурного наследия в аренду предпринимателям, организовать путешествия на воздушных шарах, наладить сельский туризм в Гиждуванском, Шафирканском, Вабкентском и Джандарском районах.
Реализация этих проектов позволит значительно увеличить поток иностранных и внутренних туристов, объемы экспорта туристических услуг и создать множество новых рабочих мест.
27e9f807-2c11-872a-7865-b7ae3ca8fc68.jpg
Глава нашего государства в ходе прошлой своей поездки в область поручил построить квартал ремесленников в исторической части города, отреставрировать медресе Пойи Калон и Мир Араб, расширить и превратить в бульвар улицы Хакикат и Хужа Нуробод.
В соответствии с этими поручениями улица Хакикат была расширена, вдоль нее начато строительство домов для семей ремесленников с магазинами и мастерскими на первом и квартирами на втором этаже. В результате улица гармонично сочетается с исторической частью города. Посещающие область туристы знакомятся здесь с работой ремесленников, приобретают ковры, вышитые изделия, золотошвейные халаты, различную одежду и утварь, сувениры, что в целом способствует приумножению славы Бухары как туристического центра.
Разработаны проекты по реставрации в 2018 году исторических памятников в комплексе «Пойи Калон». Планируются ремонт и реставрация медресе Абдулазизхана и Улугбека на улице Хужа Нуробод. Будет благоустроена территория вокруг крепости Арк, намечено отремонтировать внутренние здания и сооружения. В планах — строительство и восстановление здания медресе Мир Араб. На этой же улице появятся торговые ряды ремесленников.
7263bae3-977d-4ddc-8e6d-16bc3fdc1bc1.jpg
Знакомясь с программами по развитию туристической инфраструктуры старогородской части, Шавкат Мирзиёев отметил, что этот район должен стать во всех смыслах сердцем Бухары.
Главе нашего государства представлены также проекты по ремонту и восстановлению, эффективному использованию объектов культурного наследия в исторической части города, строительству малой кольцевой дороги Бухары и пешеходных дорожек, реконструкции инженерно-коммуникационных сетей, а также проект Национального банка внешнеэкономической деятельности по строительству сети современных кинотеатров в стране.