Xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash doimiy e’tiborimiz markazida bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 7-fevral kuni xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va oila institutini mustahkamlash masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
8f224e9e-f85c-b950-54e2-3e70d8f27b0c.jpg
Mamlakatimizda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini ta’minlash, iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy faolligini oshirish davlat siyosatining muhim yo‘nalishi sifatida belgilangan.
O‘tgan yillar mobaynida bu borada muayyan ishlar amalga oshirilgan. Biroq, shu paytgacha xotin-qizlar manfaatlarini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha samarali mexanizm yaratilmagan.
Xotin-qizlar qo‘mitasi, mahalla va boshqa jamoat tashkilotlari yillar mobaynida faqatgina turli tadbir va yig‘ilishlar o‘tkazish bilan cheklanib, ijtimoiy vaziyati og‘ir oilalar, ayollar va yosh qizlarga chinakam yordam berish bo‘yicha samarali faoliyat olib bormagan. Buning oqibatida joylarda ko‘plab masalalar to‘planib qolgan, ularning yechimi bo‘yicha aniq manzilli ishlar amalga oshirilmagan.
O‘tgan yil jamoatchilik nazorati guruhlari tashkil etilib, xotin-qizlar hayotidagi muammolar o‘rganildi. 2017-yil jami 5 milliondan ortiq xonadonga kirib borilib, oilalar tomonidan ko‘tarilgan masalalarni hal etish choralari ko‘rildi. Jumladan, 22 ming oila ajrashib ketishining oldi olindi, 36 ming xotin-qiz ishga joylashtirildi, 14,5 ming yurtdoshimizga imtiyozli kredit olishda yordam berildi.
Yig‘ilishda ta’kidlanganidek, bu oilalar farovonligini ta’minlashga qaratilgan muhim ishlarning bir qismi, xolos. Hali bu borada amalga oshirish zarur bo‘lgan qator dolzarb vazifalar turibdi.
3c7d4d78-8b88-91ad-495a-2c7788e9b76e.jpg
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 2-fevraldagi “Xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash va oila institutini mustahkamlash sohasidagi faoliyatni tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmoni shu maqsadda qabul qilindi.
Xotin-qizlarga e’tibor hamma vaqt barcha sa’y-harakatlarimiz markazida bo‘lishi, hammamizning vazifamizga aylanishi kerak, dedi davlatimiz rahbari. Oilaga e’tibor aslida bu o‘zligimizga e’tibordir.
Yig‘ilishda xotin-qizlar qo‘mitalari faoliyati qoniqarsiz ekani, og‘ir ijtimoiy vaziyatga tushib qolgan ayollarga ko‘mak berish, erta nikohlar, ajrashishlar va ayollar jinoyatchiligining oldini olishga yetarlicha e’tibor berilmagani ta’kidlandi.
Oxirgi yillarda ajrashishlar soni har yili 10-11 foizga oshib borgani tashvishlanarlidir. 2017-yilda 31 mingdan ziyod ajralish holati qayd etilgan. Buning oqibatida, asosan, ayollar va bolalar jabr ko‘rmoqda. Ayollar o‘rtasida jinoyatga qo‘l urish hollari ko‘p uchramoqda.
Prezidentimizning yuqorida qayd etilgan farmonida shu kabi muammolarni hal etish, xotin-qizlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qator chora-tadbirlar belgilandi. Respublika, viloyat, shahar va tumanlar xotin-qizlar qo‘mitalari tuzilmasi tubdan takomillashtirildi.
Barcha mahalla fuqarolar yig‘inlarida xotin-qizlar bilan ishlash va oilalarda ma’naviy-axloqiy qadriyatlarni mustahkamlash bo‘yicha mutaxassis lavozimi joriy etildi.
Vazirlar Mahkamasi huzurida “Oila” ilmiy-amaliy tadqiqot markazi va uning hududiy bo‘linmalari tashkil etilib, aniq vazifalari, maqomi belgilab berildi.
Fuqarolik holatlari dalolatnomalarini yozish organi faoliyatini muvofiqlashtirish tuman hokimi o‘rinbosari – xotin-qizlar qo‘mitasi raisi zimmasiga yuklatildi. Bu bilan joylardagi xotin-qizlar masalalari bo‘yicha hokim o‘rinbosarlari hamda Respublika qo‘mitasining imkoniyati va ta’siri kuchaytirildi.
Onalar va go‘daklar o‘limi qayd etilayotgani, nogiron bolalar tug‘ilayotgani – xotin-qizlarning reproduktiv salomatligini ta’minlash bo‘yicha ishlar mutlaqo qoniqarsiz ekanini ko‘rsatmoqda. Har yili 95 foiz homilador ayollar perinatal skrining tekshiruvidan o‘tkazilsa-da, natijasi amalda sezilmayapti. Shu bois oilaviy poliklinikalar va qishloq vrachlik punktlarida “ayollar maslahatxonalari” tashkil etilishi belgilandi.
Respublika komissiyasi va 7 ta ishchi guruh tashkil etilib, bu boradagi ishlar ijrosi O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri zimmasiga yuklatildi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz xotin-qizlarining hayotiy muhim manfaatlarini ta’minlash, turmush sharoitlarini har tomonlama yaxshilash bo‘yicha muhim vazifalarni belgilab berdi.
Topshiriqlarga muvofiq, O‘zbekiston Xotin-qizlar qo‘mitasining barcha bo‘g‘inlaridagi rahbarlar faoliyati tanqidiy o‘rganilib, vazifasiga noloyiq kadrlar o‘zgartiriladi.
Og‘ir ijtimoiy ahvolga tushib qolgan va nogiron xotin-qizlarning manzilli ro‘yxati shakllantirilib, ular bilan yakka tartibda ishlash tizimi joriy etiladi.
“Oila” markazi va Xotin-qizlar qo‘mitasi tomonidan Oila institutini mustahkamlash konsepsiyasi loyihasi ishlab chiqiladi.
Sudlar tomonidan qaror qabul qilinayotganda, birinchi navbatda, ajralishlarning oldini olish, mazkur jarayonda ayollar va bolalar manfaatlarini himoya qilish, ayniqsa, ularni uy-joy bilan ta’minlashga qaratilgan choralar ko‘rish bo‘yicha takliflar ishlab chiqiladi.
Joylardagi fuqarolik holatlari dalolatnomalarini yozish organlari faoliyati tanqidiy o‘rganilib, ularga o‘z vazifasi mohiyatini tushunadigan, adolatli, oilaviy qadriyatlarimizni hurmat qiladigan, professional kadrlar tayinlanadi.
Ishlash istagi bo‘lgan xotin-qizlarning manzilli ro‘yxatlari shakllantirilib, ularning bandligini ta’minlash, ayollarni oilaviy va xususiy tadbirkorlikka, hunarmandchilikka jalb etish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Xotin-qizlar o‘rtasida huquqbuzarliklarning oldini olish maqsadida har bir mahalla kesimida ish olib boriladi. Jazoni ijro etish muassasalaridan ozod qilingan, shuningdek, o‘tgan yili maxsus ro‘yxatdan chiqarilgan 2 ming 587 nafar diniy oqim a’zosi bo‘lgan ayollarning hayotda o‘z o‘rnini topishi, ijtimoiy muammolarini hal etishga alohida e’tibor qaratiladi.
Xotin-qizlarning tibbiy madaniyatini oshirish, kam ta’minlangan oilalarga manzilli tibbiy yordam ko‘rsatish, respublika skrining va reproduktiv markazlari xizmatlarini yanada rivojlantirish bo‘yicha ham tizimli ishlar amalga oshiriladi.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 7 февраля состоялось совещание, посвященное вопросам всесторонней поддержки женщин и укрепления института семьи.
За минувшие годы в этом направлении была проделана весомая работа, однако не был создан эффективный механизм реализации интересов женщин.
Комитет женщин, махалля и другие общественные организации годами ограничивались лишь проведением различных мероприятий и собраний, не вели эффективную работу по оказанию реальной помощи семьям, женщинам и девушкам, оказавшимся в тяжелой социальной ситуации. Вследствие этого на местах накопилось множество проблем, для решения которых не были приняты конкретные адресные меры.
В прошлом году были организованы группы общественного контроля, которые изучили проблемы женщин. В 2017 году прошли встречи с более чем 5 миллионами семей, приняты меры по решению волнующих их вопросов. В частности, предотвращен развод 22 тысяч семей, трудоустроены 36 тысяч женщин, 14,5 тысячи человек оказана помощь в получении льготных кредитов.
С этой целью Президентом нашей страны 2 февраля текущего года был принят Указ “О мерах по коренному совершенствованию деятельности в сфере поддержки женщин и укрепления института семьи”.
Забота о женщинах постоянно должна находиться во главе угла всех наших усилий, стать важнейшей задачей, сказал глава нашего государства. Внимание к семье – это внимание к народу.
Было отмечено, что деятельность комитетов женщин находится на неудовлетворительном уровне, недостаточно внимания уделяется помощи женщинам, оказавшимся в тяжелой социальной ситуации, предотвращению ранних браков, разводов и женской преступности.
Вызывает беспокойство тот факт, что в последние годы количество разводов ежегодно растет на 10-11 процентов. В одном только 2017 году зарегистрировано более 31 тысячи разводов. Учащаются случаи совершения преступлений женщинами.
В вышеупомянутом указе Президента нашей страны определен ряд мер по решению этих и других проблем, всесторонней поддержке женщин. Коренным образом усовершенствована структура комитетов женщин республики, областей, городов и районов.
Во всех сходах граждан махалли введена должность специалиста по работе с женщинами и укреплению духовно-нравственных ценностей в семьях.
Организованы Научно-практический исследовательский центр “Оила” при Кабинете Министров и его территориальные подразделения, определены их задачи и статус.
Координация деятельности органов записи актов гражданского состояния возложена на заместителей хокимов районов – председателей районных комитетов женщин. Это расширит возможности и усилит влияние заместителей хокимов по вопросам женщин на местах и Комитета женщин республики.
Случаи смертности матерей и новорожденных, рождения детей с инвалидностью указывают на абсолютно неудовлетворительный уровень работы по обеспечению репродуктивного здоровья женщин. Ежегодно перинатальный скрининг проходят 95 процентов беременных женщин, однако это не оказывает должного практического эффекта. В связи с этим в семейных поликлиниках и сельских врачебных пунктах будут открыты женские консультации.
Образованы соответствующие Республиканская комиссия и 7 рабочих групп, контроль за исполнением намеченных в этом направлении задач возложен на Премьер-министра Республики Узбекистан.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев определил важные задачи по обеспечению жизненно важных интересов женщин, всестороннему улучшению условий их жизни.
В соответствии с данными поручениями будет критически изучена деятельность руководителей всех звеньев Комитета женщин, кадры, не соответствующие занимаемой должности, будут заменены.
Планируется сформировать адресный список женщин, оказавшихся в тяжелой социальной ситуации, а также женщин-инвалидов, будет внедрена система индивидуальной работы с ними.
Центром “Оила” и Комитетом женщин намечено разработать проект Концепции укрепления института семьи.
Указано на необходимость разработки предложений по мерам предотвращения разводов, защиты интересов прежде всего женщин и детей, обеспечения их жильем при принятии судами соответствующих решений.
После критического изучения деятельности органов ЗАГСа на местах они будут укомплектованы высокопрофессиональными специалистами, хорошо понимающими свои служебные задачи, соблюдающими принцип справедливости и уважающими семейные ценности.
Будут сформированы адресные списки женщин, желающих работать, приняты комплексные меры по обеспечению их занятости, вовлечению женщин в семейное и частное предпринимательство, ремесленничество.
Работа по профилактике правонарушений среди женщин будет проводиться в разрезе каждой махалли. Особое внимание будет уделено также содействию интеграции в общество и решению социальных проблем женщин, освобожденных из учреждений по исполнению наказаний, а также снятых в прошлом году со специального учета 2 587 женщин, бывших членами религиозных течений.
Запланирована системная работа по повышению медицинской культуры женщин, оказанию адресной медицинской помощи малообеспеченным семьям, развитию деятельности центров скрининга и репродуктивного здоровья.
На совещании была заслушана информация ответственных лиц о проводимой в сфере работе. По определенным на совещании задачам даны соответствующие поручения.