Hindiston poytaxti Dehli shahrida bo‘lib o‘tgan “India Open” xalqaro turnirida boks bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zolari 5 oltin, 2 kumush medalni qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida birinchi o‘rinni egalladi.
Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida bokschilarimizni keng sport jamoatchiligi vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari, sport muxlislari tantanali kutib oldi.
Mamlakatimizda har tomonlama barkamol avlodni voyaga yetkazishning muhim vositasi sifatida jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Buning samarasida O‘zbekiston dunyoga sporti jadal rivojlangan mamlakat sifatida tanildi. Xususan, o‘zbek boks maktabi tarbiyalanuvchilari sport olamining barcha nufuzli musobaqalari – Olimpiya va Osiyo o‘yinlari, jahon va qit’a chempionatlarida yuqori natijalarga erishmoqda.
12.jpg
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 9-martdagi O‘zbekiston sportchilarini 2020-yil Tokio shahrida (Yaponiya) bo‘lib o‘tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlashga oid qarori sportchilarimizning xalqaro miqyosdagi nufuzli musobaqalarga har tomonlama puxta tayyorlanishi va munosib ishtirok etishi, terma jamoalarni yangi iste’dodlar bilan boyitishda muhim omil bo‘layotir.
Xalqaro havaskor bokschilar assotsiatsiyasi – AIBA tomonidan tashkil etilgan “India Open” xalqaro turnirida yigirma uch davlatdan yuzdan ziyod charm qo‘lqop ustasi sovrinli o‘rinlar uchun bahslashdi.
Musobaqaning final janglarida Bobousmon Botirov, Bahodir Jalolov va Xudoynazar Fayzov hindistonlik Dinesh Kumar, Satish Kumar va Anvar Shayx Salmonni, Isroil Madrimov kubalik Osey Iglesias Estradani, Abdulhay Shorahmatov mo‘g‘ulistonlik Enx Amar Xarkuni mag‘lubiyatga uchratib, oltin medalni qo‘lga kiritdi.
Sanjar Tursunov va Iqbol Xoldorov ikkinchi o‘rinni egalladi.
– Musobaqada g‘alaba qozonib, yurtimizga yorug‘ yuz bilan qaytganimizdan xursandmiz, – deydi Isroil Madrimov. – Turnirda har bir jang shiddatli o‘tdi. Kelgusi musobaqalarda ham mamlakatimiz sharafini bundan-da yuksaltirishga harakat qilamiz.

Наши боксеры – первые
На международном турнире “India open”, прошедшем в столице Индии Дели, члены сборной Узбекистана по боксу, завоевав 5 золотых и 2 серебряные медали, заняли первое место в общекомандном зачете.
В международном аэропорту «Ташкент» имени Ислама Каримова наших спортсменов торжественно встретили представители широкой общественности, средств массовой информации, болельщики.
В нашей стране особое внимание уделяется развитию физической культуры и спорта в качестве важного средства воспитания гармонично развитого поколения. В результате Узбекистан известен в мире как страна с динамично развивающимися спортивными традициями. В частности, воспитанники узбекской боксерской школы достигают высоких результатов на всех престижных соревнованиях – Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и континента.
Постановление главы нашего государства «О подготовке спортсменов Узбекистана к XXXII летним Олимпийским и XVI Паралимпийским играм 2020 года в городе Токио (Япония)» от 9 марта 2017 года служит важным фактором качественной подготовки и достойного участия наших спортсменов в престижных международных соревнованиях, пополнения сборных команд новыми талантами.
В международном турнире “India open”, организованном Международной ассоциацией любительского бокса – AIBA, за победу боролись более ста мастеров кожаной перчатки из 23 стран.
В финальных поединках турнира Бобоусмон Ботиров, Баходир Жалолов и Худойназар Файзов одержали победы соответственно над Динешем Кумаром, Сатишем Кумаром и Анваром Шайхом Салмоном из Индии, Исроил Мадримов победил Озли Иглесиаса Эстраду из Кубы, Абдулхай Шорахматов – Энха Амара Харку из Монголии. Победители награждены золотыми медалями.
Санжар Турсунов и Икбол Холдоров заняли вторые места.
— Мы рады, что успешно выступили и вернулись на Родину с победой, — говорит Исроил Мадримов. — В турнире каждый бой проходил в напряженной борьбе. Постараемся еще более приумножить авторитет нашей страны на будущих соревнованиях.