O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2-fevral kuni ekologik holatni yaxshilash va atrof-muhitni muhofaza qilish borasidagi ishlarni tahlil etish, eng dolzarb vazifalarni belgilab olishga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 21-apreldagi farmoniga muvofiq, ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida davlat boshqaruvi tizimi takomillashtirildi. O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi qayta tashkil etilib, uning zimmasiga ekologik holatni yaxshilash, maishiy chiqindilarni yig‘ish, saqlash, tashish, utilizatsiya qilish va qayta ishlash borasida ko‘plab vazifalar qo‘yildi.
Shuningdek, 2017-2021-yillarda maishiy chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni tubdan yaxshilash yuzasidan kompleks dastur qabul qilinib, moliyalashtirish manbalari aniq belgilab berildi.
Tizimda 13 ta “Toza hudud” davlat unitar korxonasi va ularning 174 ta tuman (shahar) filiali tashkil etildi. Ushbu unitar korxonalar balansiga 1 ming 300 ta maxsus texnika, 1 mingta chiqindi to‘plash maydonchasi, 5 ming 800 ta konteyner va 172 ta poligon o‘tkazildi.
O‘tgan yili qo‘shimcha 305 ta chiqindi to‘plash maydonchasi qurilib, 2 mingdan ziyod konteyner bilan jihozlandi. Respublika bo‘yicha jami 295 ta poligon to‘liq xatlovdan o‘tkazilib, ularning kadastri tuzildi, 97 ta chiqindi poligoni tartibga keltirildi. Qo‘mita qoshida maishiy chiqindilar bilan bog‘liq masalalarni nazorat qilish inspeksiyasi tashkil etildi.
Biroq, bu sohada hali o‘z yechimini kutayotgan masalalar va qilinadigan ishlar juda ko‘p. Masalan, yurtimizda 53 foiz aholiga sanitar-tozalash xizmati ko‘rsatiladi, xolos. Shundan atigi 15 foizi xususiy sektor hissasiga to‘g‘ri keladi. Deyarli barcha qishloqlarda maishiy chiqindilarni yig‘ish, saqlash va tashish umuman yo‘lga qo‘yilmagan.
Yig‘ilishda shu kabi kamchilik va muammolar tanqidiy tahlil qilinib, tizim oldidagi dolzarb vazifalar belgilab berildi.
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasiga tegishli vazirliklar bilan birgalikda shaharlarda chiqindi yig‘ish shoxobchalarini tartibga solish, qishloq aholi punktlarida sanitar-tozalash xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha 5 yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Ushbu dasturda ko‘p qavatli uylarda yashovchi aholi sonidan kelib chiqib, chiqindi yig‘ish maydonchalarini namunaviy loyihalar asosida optimal tashkil etish, chiqindi tashish maxsus texnikalari xaridini ko‘paytirib, qishloq aholisini sanitar-tozalash xizmatlari bilan bosqichma-bosqich qamrab olish, davlat-xususiy sheriklik prinsipi asosida “Toza hudud” unitar korxonalari buyurtmasiga ko‘ra sohada tadbirkorlar ishtirokini kengaytirish chora-tadbirlari nazarda tutiladi.
Maishiy chiqindilarni qayta ishlash haqida so‘z borar ekan, Prezidentimiz xorijiy davlatlar tajribasini o‘rganish va keng joriy etish zarurligini ta’kidladi.
Germaniya, Belgiya, Yaponiya, Gollandiya, Shvetsiya kabi mamlakatlarda 60-65 foiz maishiy chiqindi qayta ishlanadi, 20-25 foizidan energiya olinadi, qolgan qismi yoqiladi. Ya’ni chiqindini poligonlarda ko‘mishga ham ehtiyoj yo‘q, dedi Shavkat Mirziyoyev. Buning natijasida yer resurslari tejaladi, iqtisodiy samaraga erishiladi va atrof-muhitga salbiy ta’sir kamayadi.
Shundan kelib chiqib, joriy yilda mamlakatimizning 9 ta shahrida chiqindini yig‘ish va qayta ishlash klasterlarini ishga tushirish bo‘yicha topshiriq berildi. Bu borada Surxondaryoda tashkil etilgan klaster faoliyati namuna qilib ko‘rsatildi.
Shuningdek, Farg‘ona vodiysi, Jizzax, Sirdaryo, Toshkent viloyatlarida amalga oshiriladigan chiqindini qayta ishlash loyihalari bo‘yicha investorlar bilan bitimlar imzolash, loyiha hujjatlarini tayyorlash va moliyalashtirish yuzasidan “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Maishiy chiqindilarni utilizatsiya qilish ishlarini tizimli tashkil etish masalasi ham muhokama qilindi. Plastik, polietilen va boshqa qadoqlash materiallarini to‘plash, utilizatsiya qilish yoki qayta ishlashga topshirishda ishtirok etayotgan yuridik va jismoniy shaxslarni rag‘batlantirish mexanizmini joriy qilish zarurligi qayd etildi.
Atrof-muhit ifloslanishining oldini olish sohasida davlat nazoratini kuchaytirish zarurligi ta’kidlandi. Masalan, Andijon, Angren, Buxoro, Navoiy, Farg‘ona, Olmaliq, Bekobod, Chirchiq, Toshkent va Nukus kabi sanoatlashgan shaharlarda havoning chang bilan ifloslanish darajasi sanitar me’yordan o‘rta hisobda 2,7 barobar ortgani kuzatilgan.
Shu bois, Ekologiya davlat qo‘mitasi mutasaddilariga xalqaro tajriba asosida atrof-muhitni muhofaza qilish Milliy konsepsiyasini ishlab chiqish vazifasi yuklatildi.
Yig‘ilishda o‘simlik va hayvonot dunyosi obyektlarini muhofaza qilish, ulardan oqilona foydalanish, muhofaza etiladigan hududlarni kengaytirish masalalari ham muhokama qilindi.
Masalan, o‘tgan yili hayvonot va o‘simlik dunyosi bo‘yicha 3 ming 782 ta huquqbuzarlik va brakon’erlik holatlari aniqlangan. 8 ta davlat qo‘riqxonasidan 6 tasi O‘rmon xo‘jaligi davlat qo‘mitasida, 2 tasi Geologiya va Ekologiya qo‘mitalari tasarrufida bo‘lib, ularni boshqarishda yagona tizim mavjud emas. Shu bois, qo‘riqxonalarni yagona davlat organiga biriktirish masalasini o‘rganib, asosli takliflar ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Chiqindilarni to‘plash va tashish ishlarini doimiy nazorat qilish, aholining bu boradagi madaniyati va mas’uliyatini oshirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Bu boradagi ishlar zamirida odamlarning sog‘lig‘i, turmush farovonligi yotibdi. Shu bois, bu masala bilan har bir tumanda va doimiy shug‘ullanish kerak, dedi davlatimiz rahbari.

Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 февраля состоялось совещание, посвященное анализу проводимой работы по улучшению экологической ситуации и охране окружающей среды, определению актуальных задач в этой сфере.
В соответствии с указом главы нашего государства от 21 апреля 2017 года усовершенствована система государственного управления в сфере экологии и охраны окружающей среды. На преобразованный Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды возложены широкие задачи по улучшению экологической ситуации, сбору, хранению, транспортировке, утилизации и переработке бытовых отходов.
Также была принята комплексная программа по коренному улучшению обращения с бытовыми отходами на 2017-2021 годы с конкретным определением источников финансирования ее реализации.
В системе комитета организованы 13 государственных унитарных предприятий “Тоза худуд” и 174 их районных (городских) филиала. На баланс предприятий передано 1,3 тысячи единиц специальной техники, 1 тысяча площадок для сбора отходов, 5,8 тысячи контейнеров и 172 полигона.
В минувшем году было построено дополнительно 305 площадок для сбора отходов, они обеспечены более 2 тысячами контейнеров. По республике проведена полная инвентаризация 295 полигонов, составлена их кадастровая документация, приведены в порядок 97 полигонов для отходов. При комитете создана инспекция по контролю за обращением с бытовыми отходами.
Однако в сфере имеется множество ожидающих своего решения вопросов.
Так, лишь 53 процента населения охвачены услугами санитарной очистки и всего 15 процентов из этого показателя приходятся на долю частного сектора. Почти во всех селах отсутствует система сбора, хранения и транспортировки бытовых отходов.
На совещании были проанализированы эти и другие недостатки, определены стоящие перед сферой актуальные задачи.
Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды поручено разработать совместно с соответствующими министерствами пятилетнюю программу по упорядочению пунктов сбора отходов в городах и развитию услуг санитарной очистки в сельских населенных пунктах.
В этой программе необходимо предусмотреть меры по оптимальной организации площадок для сбора отходов на основе типовых проектов исходя из численности жителей многоэтажных домов, увеличению закупки специальной техники для перевозки отходов, поэтапному охвату сельского населения услугами санитарной очистки, расширению участия в сфере предпринимателей на основе государственно-частного партнерства по заказу унитарных предприятий “Тоза худуд”.
Президент нашей страны, говоря о переработке бытовых отходов, отметил необходимость изучения и широкого внедрения опыта зарубежных стран.
В таких странах, как Германия, Бельгия, Япония, Голландия, Швеция, перерабатываются 60-65 процентов отходов, 20-25 процентов отходов используются для выработки энергии, остальная часть сжигается без надобности закапывания отходов на полигонах, сказал Шавкат Мирзиёев. В результате достигается рациональное использование земельных ресурсов, экономический эффект и снижается негативное воздействие на окружающую среду.
В связи с этим дано поручение ввести в текущем году в 9 городах нашей страны кластеры по сбору и переработке отходов. Для этого приведена в пример деятельность кластера, организованного в Сурхандарьинской области.
Поставлена задача разработки «дорожной карты» по заключению соглашений с инвесторами, подготовке документации и финансированию реализации проектов по переработке отходов в Ферганской долине, Джизакской, Сырдарьинской и Ташкентской областях.
Обсужден также вопрос системной организации работы по утилизации бытовых отходов. Указано на необходимость внедрения механизма стимулирования юридических и физических лиц, участвующих в сборе, утилизации или сдающих на переработку неиспользуемый пластик, полиэтилен и другие упаковочные материалы.
Отмечалась необходимость усиления государственного надзора в сфере предотвращения загрязнения окружающей среды. К примеру, в таких промышленных городах, как Андижан, Ангрен, Бухара, Навои, Фергана, Алмалык, Бекабад, Чирчик, Ташкент и Нукус, уровень запыленности воздуха превышает санитарные нормы в среднем в 2,7 раза.
В связи с этим на ответственных лиц Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды возложена задача разработать на основе международного опыта Национальную концепцию по охране окружающей среды.
На совещании обсуждены и вопросы охраны объектов растительного и животного мира, их рационального использования, расширения охраняемых природных территорий.
В прошлом году выявлено 3 782 случая браконьерства и правонарушений в сфере охраны растительного и животного мира. Из 8 государственных заповедников 6 находятся в ведении Государственного комитета по лесному хозяйству, 2 – в ведении Государственного комитета по геологии и минеральным ресурсам и Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, единая системы управления ими отсутствует. В связи с этим отмечалась необходимость проработки вопроса и разработки обоснованных предложений о передаче заповедников в ведение единого государственного органа.
Особое внимание было уделено вопросам постоянного контроля за сбором и транспортировкой отходов, повышения культуры и ответственности населения в обращении с отходами.
В основе проводимой в этом направлении работы лежат здоровье и благополучие людей. Поэтому данным вопросом необходимо заниматься в каждом районе и на постоянной основе, подчеркнул глава нашего государства.